Gündem
  • 17.8.2009 09:02

‘AKP İLE DTP’NİN GEMİSİNE BİNMEM’

CHP Genel Başkanı Baykal, Kürt açılımı konusunda AKP ile DTP’nin aynı gemide olduğunu ve bu gemiye binmeyeceklerini söyledi

Isparta’nın Yenişar Bademli ilçesinde düzenlenen Pınargözü Kültür Şenlikleri’nde yaklaşık 2 bin 500 kişiye seslenen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Türkiye’de terör işi ayrıdır, milli birliğimiz ayrıdır. Bu milletin kardeşliğini bölmeye çalışan, eline silah alan herkesle bu ülke mücadele etmeye devam edecektir” diye konuştu.
Bölücü terörle 25 yıldır mücadele edildiğini, sadece Yenişar Bademli’nin 122 şehit verdiğini vurgulayan Baykal, şunları kaydetti:
“Bu şehitlerimiz boşuna mı öldüler? Şimdi iktidar ‘DTP ile bu işi çözeceğiz’ diyor. DTP ise ‘Bu işi Apo’yla çözeceğiz’ diyor. Bize de diyorlar ki ‘Siz de gelin.’ Hayır arkadaşım, bizim orada yerimiz yok. Bunlar gemiye yükü atmışlar ve bizi de gemiye çağırıyorlar. Ben, hangi limana demir atacağını bilmediğim gemiye binmem. Onun bunun hazırladığı gemilere yerleşemeyiz. Bizim gemimiz büyük yolculukların gemisi, kimsenin bu ülkeyi bölmesine müsaade etmeyeceğiz.”

Gazeteciler tartaklandı
Şenlik alanında Baykal için 21 pare top atışı yapıldı. Kendisi için kurban edilmek istenen 4 koçun kesilmesine izin vermeyen Baykal, belediyeye ait kıl çadırda yöresel yemeklerden tattı. Jandarma ve belediye görevlileri, bu sırada basın mensuplarının fotoğraf çekmesini engellemeye çalıştı. Bu sırada yaşanan arbedede bazı basın mensupları tartaklandı. Baykal, bunun üzerine görevlilere, “Vatandaşa nazik davranın” uyarısında bulundu.

İLGİLİ HABERLER