Ekonomi
  • 12.1.2019 19:53

'Bez torba ve file zorunlu hale geliyor'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez torba ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar" dedi.

Balıkesir Valiliği'nde basın açıklamasında bulunan Murat Kurum şunları söyledi:

'FİRMALAR REKLAM VEREBİLECEK'

Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen 'Sıfır Atık' projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler.

'FİLE UYGULAMASINI ZORUNLU HALE GETİRİYORUZ'

Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (1)

  • - SIFIR ATIK

    Ben sıfır atık diye kayısının meyvesini çekirdeğinin içindeki embriyosunu ve kabuğunun ayrı ayrı endüstriye kazanılmasını anlarım meyvesini çekirdeğini yiyebilirsiniz, kabuğunu ise yakar enerji üretirsiniz; lakin bu poşeti anlamak mümkün değil poşeti hurda plastıkten yapıyorsanız sıfır atık kel alaka; poşet üretmeyi bitirmek ihanettir fileyi yapınca cebinizden para harcayacaksınız bu iflastır atık poşetide değerlendirmek sıfır atık mantığına uygundur gerisi bir kısım file veya torba üreticisini kazandırmaktır çevrecilikle bir bağlantısı yoktur .

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER