Gündem
  • 30.1.2022 12:57

“Ezan”a yapılan zulmün 90. yıldönümü

Bugün, mukaddes çağrının evrensel dili olan Ezan-ı Muhammedî’nin Arapça olarak okunmasının yasaklanışının 90. yıldönümü. CHP’nin tek parti diktatörlüğü döneminde İslam ümmetinin siyasi ve dini birlikteliğini parçalamak için “dinde reform” bahanesiyle uygulanan Arapça ezan yasağı tam 18 yıl sürdü. 16 Haziran 1950’de ezanı aslına rücu ettiren DP lideri Adnan Menderes ise bu hamlesinin bedelini 27 Mayıs darbesinin ardından canı ile ödedi.

Bugün, mukaddes çağrının evrensel dili olan Ezan-ı Muhammedî’nin Türkiye’de Arapça olarak okunmasının yasaklanışının 90. yıldönümü. CHP’nin tek parti diktatörlüğü tarafından “dinde reform” bahanesiyle 30 Ocak 1932’de Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okunan ilk Türkçe ezanla, millet nezdinde hiçbir karşılığı olmayan bu dayatma nedeniyle ümmet 18 yıl boyunca “Allah’u Ekber” nidasına hasret kaldı.

Menderes kaldırdı

Bugün bile statükonun ve vesayetin temsilcisi olan CHP eliyle gerçekleşen ezanın Arapça okunmasının yasaklanması zulmü, Adnan Menderes liderliğindeki Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle sona erdi. CHP zihniyeti, 16 Haziran 1950 tarihinde ezanı aslına rücu ettiren Menderes’e, bunun bedelini 27 Mayıs’ta yaptıkları darbe sonrası canı ile ödetti.


 

İLGİLİ HABERLER