Ekonomi
  • 16.4.2019 13:11

10 soruda çeyiz hesabı uygulaması

Evlilik hazırlığı yapanların birçok masrafı için devlet desteği alabileceği “çeyiz hesabı uygulaması” ile 9 bin TL’ye kadar çeyiz desteği sağlanacak.

Evlilik hazırlığı yapanlar, gelinlikten damatlığa, yemek takımından yatak odasına birçok masraf için devlet desteği alınabilecek. İlk ödemeleri bu yıl yapılacak “çeyiz hesabı uygulaması” ile evlenecek çiftlere devlet tarafından 9 bin TL’ye kadar çeyiz desteği sağlanacak.

İşte 10 soruda çeyiz hesabı:

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz hesabı; Belirlenen bankalardan birinde açtırılan hesaba en az 3 sene düzenli ödeme yapmak gerekiyor.

Çeyiz hesabını kimler açtırabilecek?

-18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen her Türk vatandaşı çeyiz hesabı açtırabilecek. 18 yaşından küçükler için vasiler hesap açtırabilecek.

Hesap, hangi bankalara açılabilecek?

-Herhangi bir banka veya katılım bankasında hesap çeyiz destek hesabı açtırmak mümkün.

Çeyiz hesabından yararlanmak için yaş sınırı var mı?

-Çeyiz hesabına başvurmak için ilk evliliği 27 yaşını doldurmadan önce yapmak ve açılan hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapmak gerekiyor. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı başvurunu yapmalısı gerekiyor.

Çeyiz hesabına ödenecek tutarlar ne kadar?

-Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olmak üzere iki ödeme planı bulunuyor. Ödeme planı bir aylık seçildiğinde yapılması gereken ödeme tutarının, 155,26 TL ile bin 552,65 TL arasında; 3 aylık seçildiğinde, 465,78 TL ile 4 bin 657,94 TL arasında olması şartı bulunuyor. Bu rakamlar arasında kalmak suretiyle istenilen tutar kadar hesaba para yatırılabilir.

Ödemeleri aksatanların hakları ne olacak?

-Çeyiz hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmez. Ödemeyi aksatan kişiler çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanmak isterlerse yeniden hesap açtırmak durumunda kalacaklardır.

Ne kadar destek ödemesi yapılıyor?

-Koşullara uyanlar, hesaptaki birikimin yüzde 20’si ila 25’i oranında devlet desteği alabilecek.

Çeyiz desteği nasıl alınır?

-Evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya müracaat edilmesi gerekiyor. Başvurunun ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletiyor. Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödemeni hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlıyor.

Evlilik gerçekleşmeden devlet katkısı alınabilir mi?

-Hayır. Devlet katkısına hak kazanılması için minimum 3 yıl ödeme yaptıktan sonra 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor.

Nişanlılar ayrı ayrı evlilik desteğinden yararlanabilir mi?

-Ayrı ayrı hesap açıldığı ve gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde nişanlılar da ayrı ayrı destekten yararlanabiliyorlar. Böylece toplamda 18 bin TL’ye kadar devlet desteğinden yararlanabilmek mümkün.

Yorumlar (1)

  • - EKONOMİST

    Bayanlara ölen babasının veya annesinin maaşından kıytırık bir oranda yetim aylığı bağlanıyor hayatını bu parayla idame ettiriyor bu geliri kıt bayana devlet diyor ki size verilen parayı bankaya yatır evlenirsen sistemden düşersen sana kendi paranı ikramiye olarak ödeyeceğiz diyor, devletin işine geliyor bu bayan için artık ölene kadar yetim maaşı ödemiyor devlet hep emekçileri emeği sömürüyor bir tokat işveren bir tokatta iktidar atıyor yahu iktidar emekçileri yoksulları mazlumları değil milletin a ,,, koyanları seviyor .

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER