Gündem
  • 3.10.2020 09:52

11 milletvekili İYİ partiden ayrılıyor!..

İYİ Parti’de “Oy verilmeyecekler” liste krizinden sonra “Görev verilmesin” taleplerine rağmen Genel Başkan Meral Akşener’in Teşkilat Başkanı Koray Aydın’a sahip çıkmasının ardından gözler muhalif milletvekillerine çevrildi.

Edinilen bilgiye göre, muhalif vekiller pazartesi günü bir araya gelecek. “İstifa mı, devam mı” kararının toplantının ardından verileceği öne sürülüyor.

Muhalif vekillerin, Meclis çalışmalarına aksatmadan katılma kararı aldıkları ancak İYİ Parti’nin Meclis Grup toplantılarına ve siyasi faaliyetlerine katılmama yönünde tavır aldıkları öğrenildi.

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray: İYİ Parti'de olan bitenler partinin iç meselesi değildir

İYİ Parti'deki liste kriziyle ilgili, "İç meselelerimizle Türkiye'yi meşgul etmeyi doğru bulmuyorum" diye konuşan Genel Başkan Meral Akşener'e Milletvekili Aytun Çıray'dan yorum geldi. Çıray, partide olup bitenlerin iç mesele olmadığını söyledi.

Çıray, kurultayda, yeniden seçilen Akşener'in 100 kişilik anahtar listesinde yer almasına karşın GİK’e girememiş ve durum İYİ Parti içinde krize neden olmuştu. Çıray, dün Meclis'te parti içinde yaşananlarla ilgili yöneltilen sorulara, “Bizim derdimiz memleket meselesi, derdimiz işsizlik, bizim derdimiz umutsuz gençler. Dolayısıyla iç meselelerimizle Türkiye'yi meşgul etmeyi doğru bulmuyorum” yanıtını veren Akşener'e tweet atarak karşılık verdi.

Çıray, "İYİ Parti'de olan bitenler partinin bir iç meselesi değildir" paylaşımında bulundu.

 

‘SİGORTA ATTI’

“Oy verilmeyecekler” listesinde adı olan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Aydın’ın yeniden görevlendirilmesine sert tepki gösterdi. Koncuk, şunları söyledi: “İYİ Parti’nin 38 vekilinin en az 30’u yapılanın yanlış olduğunu, hizipçilik ve adamcılık olduğunu kabul ediyor. Bizler, bunu yüreklice seslendirebildik. Parti, fabrika ayarlarına dönsün istedik, maalesef o ayarlardan çok uzağa savrulduğunu gözlemliyoruz. Umut besledik ama bu son hareket görebilenler için açık mesajdır. Gerekeni yapacağız. Zafiyet gördüğümüz zaman, elektrik fazla yüklendiğinde vatansever insanların sigortası atar, attı, atmalıdır da.”

Öte yandan Önceki gün İYİ Parti’nin TBMM kapalı grubunda yapılan seçime COVID-19 teşhisi konan milletvekilleri Fahrettin Yokuş ve Aslan Kabukcuoğlu katılmadı. Bu durumda 38 İYİ Parti’li vekilden 36’sının katıldığı oylamada, Grup Başkanlığı’na seçilen İsmail Tatlıoğlu’na 27, grup başkanvekilliklerine seçilen Müsavat Dervişoğlu ve Lütfü Türkkan’a 26’şar oy çıktı.

ENGİNYURT: BAĞIMSIZ SIRALARI ARTIRILMALI DEDİM

Öte yandan MHP'den ihraç edilen Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, İYİ Parti'de Genel İdare Kurulu listesine giremeyen milletvekillerine, “Yakında siz de gelirsiniz grup kuracak sayıya ulaşırız, TBMM Başkanı’ndan rica edelim bize arkada daha rahat edeceğimiz bir bölüm ayırsın” çağrısı yaptığı iddiasına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Herhangi bir çalışmamız yok. Bu 11 arkadaş ötelendiler, bağımsız sıraların artırılması gerektiğini söyledim. Olay budur.”

İLGİLİ HABERLER