Gündem
  • 8.5.2013 21:06

12 vali merkeze alındı

Valiler kararnamesiyle Bartın, Erzincan, Mardin, Muğla, Manisa ve Eskişehir valileri merkeze alındı. 12 valinin görev yeri değişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valiler kararnamesini onayladı. Kararnameyle 6 vali merkeze alınırken 12 valinin yeri değişti. Bartın, Erzincan, Mardin, Muğla Manisa ve Eskişehir valileri merkeze alındı.

Yavuz Selim Köşger Sinop,  İbrahim Taşyapan Bingöl,  Abdurrahman Aydemir Erzincan Valiliği'ne atandı. Vedat Büyükersoy Muş, Mehmet Ceylan Nevşehir, Ahmet Çınar Çanakkale Valiliği'ne atanırken İzmir Valisi Diyarbakır'da, Erzurum Valisi Antalya'da, Muş Valisi  Bartın'da görevlendirildiı.  Diyarbakır Valisi'nin İzmir'e,  Antalya Valisi'nin Erzurum'a,  Çanakkale Valisi'nin ise Eskişehir'e atandığı kararnameyle, Ordu Valisi Kayseri'ye, Kayseri Valisi Kütahya'ya, Nevşehir Valisi Manisa'ya atandı. Köşk'ün onayladığı kararnameyle Sinop Valisi Mardin'de, Bingöl Valisi Muğla'da Kütahya Valisi de Ordu'da görev yapacak.

MUĞLA, MANİSA VE ÇANAKKALE VALİLERİNİN YERİ DEĞİŞTİ

MUĞLA Valisi Fatih Şahin, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, 'valiler kararnamesi'nin onaylanmasının ardından merkeze, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da Eskişehir Valiliği'ne atandı.

Muğla'da 3 yıl görev yapan Vali Fatih Şahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün valiler kararnamesini onaylamasıyla merkeze alındı. Yerine ise Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer atandı. 2010 yılında Karaman Valiliği'nden Muğla'ya atanan Fatih Şahin, başta kültür turizmi, restorasyonlar, yürüyüş yolları ve çevre yatırımlarına büyük destek verdi. Halktan biri gibi yaşayan, korumasız dolaşan, kendi alışverişini yapan sade bir vatandaş tarzında yaşayan Vali Şahin, esnafla ve halkla sohbetler ederek sorunları yerinde dinledi. Yoksulların ve garibanların babası olarak adlandırılan Vali Şahin, makamına gelenleri hiçbir zaman geri çevirmemesi ile tanınmaktaydı.

MANİSA VALİSİ DAŞÖZ: "HAYIRLI OLSUN"

Çankaya Köşkü'nün onaylamasıyla merkeze alınan bir diğer kişi ise Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz oldu. 2011 Ağustos ayında Manisa'ya atanan Daşöz, yaklaşık 2 yıl bu görevi yürüttü. Yeni Manisa Valisi, Nevşehir Valisi olarak görev yapan Abdurrahman Savaş oldu. 2 gündür Ankara'da olan Manisa Valisi Daşöz, projelerini tam olarak hayata geçirmeden Manisa'dan ayrılmaktan büyük üzüntü duyduğunu belirtti. Daşöz, "Manisa'da yapacağımız daha çok işler vardı. Ancak biz nerede olsa görev yapmaya hazırız. Manisa için hayır olacağına inanıyorum" dedi.

ÇANAKKALE VALİSİNİN YERİ DEĞİŞTİ

Çanakkale valisi değişti Güngör Azim Tuna da Eskişehir Valiliği'ne atandı. Vali Güngör Azim Tuna atama haberini, Uluslararası Gıda Fuarı için gittiği Çin'in Şangay kentinde aldı. 13 Mart 2011 yılında Çanakkale Valiliği görevine atanan Güngör Azim Tuna, özellikle Çanakkale Savaşları'nın 100'ncü yılına yönelik yaptığı çalışmalar ile dikkat çekmişti. Tuna, kenti 100'ncü yıla hazırlayacak yatırımların yapılması için kaynak sağlayacak 2015 Çanakkale Koordinasyon Merkezi'nin kurulmasında önemli rol oynadı. Adana'nın Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar ise Çanakkale'nin yeni Valisi oldu.

İZMİR VALİSİ KIRAÇ, DİYARBAKIR'A ATANDI

 HÜKÜMET'in Çankaya Köşkü'ne gönderdiği Valiler Kararnamesi'ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasının ardından İzmir Valisi M. Cahit Kıraç Diyarbakır'a, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da İzmir'e atandı.

Hükümet, barış sürecini, doğu ve batı illerindeki valilerin yerlerini değiştirerek sürdürüyor. Bu kapsamda ülkenin batısındaki illerde görev yapan valiler doğudaki illere, doğuda görev yapanların da batıdaki illere atandı. Yeni hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen Valiler Kararnamesi'ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç Diyarbakır'a, üç yıldır görev yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da İzmir'e atandı. Vali M. Cahit Kıraç, EXPO 2020'ye aday olan İzmir'de EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu Başkanlığı'nı da yapıyordu. 

İZMİR'E ATANAN VALİ TOPRAK KİMDİR

Mustafa Toprak 1964 yılında Erzincan'da doğdu. İlk-Orta ve Lise tahsilini Erzincan'da tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl İçişleri Bakanlığı'nın açmış olduğu kaymakam adaylığı yarışma sınavını kazandı. 1987 yılında İçel İli kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1988-1989 yılları arasında 1 yıl süre ile içişleri bakanlığı tarafından ingilizce dil öğrenimi ve mesleki çalışmalarda bulunmak üzere İngiltere'ye gönderildi. İngiltere'nin Margate şehrinde 'Fitzroy College of English'de dil eğitimi aldı ve İngiliz yönetim sistemi ve kurumlarında inceleme ziyaretlerinde bulundu. İngiltere dönüşünde 6 ay süreyle Kütahya İli Emet İlçesi Kaymakam vekilliği görevini yürüttü. Kaymakamlık Kursunu üstün başarılı olarak tamamladı. 1990-1992 yılları arasında Kayseri İli İncesu Kaymakamlığı, 1992-1994 yılları arası Ağrı İli Taşlıçay Kaymakamlığı, 1994-1997 yılları arasında da Bitlis İli Ahlat Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 1997-2001 yılları arasında Rize Vali Yardımcılığı yaptı. Ardından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapan Toprak, 05 Mart 2007'de Çorum Valiliği'ne atandı ve bu görevi 23 Mart 2010 tarihine değin yürüttü. 11 Mayıs 2010'da Diyarbakır Valiliğine atanan Toprak, yeni hazırlanan kararname ile İzmir'e atandı. Hazine Avukatı Selime Toprak ile evli olan Vali Toprak'ın iki kızı bulunmakta.

 

 

İLGİLİ HABERLER