Ekonomi
  • 31.8.2013 01:26

130 milyar dolarlık dev satış

Vodafone'a yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Vodafone, Verizon Wireless'taki  hisselerini  130 milyar dolara Verizon Communications'a satmaya hazırlanıyor.
ABD'nin 100 milyondan fazla kullanıcısıyla en karlı cep telefonu operatörü olarak bilinen Verizon Wireless'ın yüzde 45'lik hissesi Vodafone'un, kalanı ise Verizon Communications'ın elinde bulunuyor.
Verizon Wireless'in, Vodadone'un hisseler karşılığında talep ettiği 130 milyar doların bir 60 milyar dolarlık kısmını muhtelif bankalardan alacağı kredilerle finanse edeceği de yine şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgiler arasında yer alıyor.
Haberin basında yer almasının ardından konuya açıklık getiren Vodafone yaptığı açıklamada, satış için görüşme sürecinde olduklarını doğruladı, ancak henüz kesin bir anlaşmaya varılmış olmadığını belirtti.
Vodafone'un,  Verizon Wireless'taki hisselerini elden çıkarma niyetinde olduğu uzunca bir süredir biliniyordu.
İngiliz devinin, 130 milyar dolarlık satışın gerçekleşmesi durumunda eline geçecek olan parayla özellikle İtalya ve İspanya gibi krizden kötü etkilenen operasyonlarına destek olacağı tahmin ediliyor.
Mayıs ayında açıklanan veriler, Avrupa'da yaşanan krizden etkilenen operasyonların zayıflığı sebebiyle şirketin yıllık net karında yüzde 90 azalma yaşandığını ortaya koymuşru.
 

Kaynak: Hürriyet

İLGİLİ HABERLER