Yaşam
  • 29.9.2008 07:20

'14 YAŞINDA VESİKALI OLACAKTIM!..'

Çok küçük yaşta MS hastalığına yakalanan Nükhet Duru, ayrıntıları ilk kez anlattı. Daha önce kendi programında küçük yaşta MS hastalığına yakalandığını anlatan Nükhet Duru, ağır duygusal problemler nedeniyle 9 ay yatağa bağımlı yaşadığı olayı izleyenleriyle paylaşmıştı.
'Ailevi problemler' diyerek olayın detayını anlatmaktan kaçınan Nükhet Duru, ilk kez Star TV'deki Petek Dinçöz'ün programında, henüz 16 yaşında travma yaşarak MS hastası olmasının nedenini açıkladı. Olayı anlatırken oldukça zorlanan Duru'ya zaman zaman programın diğer konuğu ünlü fotoğrafçı Erol Atar da yardımcı oldu.
Anne ve babası ayrı olan Nükhet Duru, velayetinin babasında olduğu dönemde sahneye çıkmak istediğini, babasının onayını alamamasına rağmen 14 yaşında sahneye çıkmaya başladığını anlattı. Duru, daha sonra gelişen ve MS hastalığına yakalanmasına neden olan olayı da şöyle aktardı:
"Babamla sert şeyler yaşayınca çok üzüldüm ve hırpalandım. Bunları da anneme hissettirmemeye çalışmıştım. Küçük yaşta sahnede çalıştığım için 2. şubeye gitmek zorunda kaldım. O tip problemler oldu. Gece orada kalmak durumum hasıl oldu. Annem, 'Nerede bu çocuk?' diye aradı. Orada farklı muameleler gördüm. 14 yaşında sahneye çıktım. Bu olay olduğunda 16 yaşındaydım. Babam da böyle bir şey olacağını bilemedi. Velayetim onda olduğu için baktı ki bana mani olamıyor 'Küçük çocuk çalıştırıyorlar orada' diyerek haber verdi. Ama onların bana öyle birşey soracağını veya benim kim olduğumu bilmediği için memur kardeşler, herkesle beraber bu kızcağızı da toplayacak. Ne bilsin! Gazinoda sahneden aldılar. Arabaya bindik götürüldüm."
Nükhet Duru'nun bu açıklamasından sonra Erol Atar sözü alarak şunları söyledi:
"O zamanlar çok farklıydı, Ahlak Zabıtası diye bir şey vardı. Onlar alır götürürlerdi. Diğer kızlarla beraber alırlardı. Muayenelere falan giderdin. Vesika tabir edilen yere kadar gelmeden onu durdurdular. Durdurmasalardı vesikaya sebep oluyordu."
Bu sözleri onaylayan Nükhet Duru, neredeyse vesika almasına neden olacak o olayın annesi tarafından duyulmaması için çaba harcadığını anlatarak, "Annem duyacak diye çok korktum. Bir arkadaşımda kaldığımı söyledim. Başıma gelenden bahsetmek istemedim. Bu sebeple yakın çevremde bir takım aşağılanmalar oldu. Duyulacak diye çok korktum" dedi.
Daha sonra yaşını büyüterek sahneye çıkan Nükhet Duru, bir kaç ay sonra yaşadığı bu olayın duygusal ağırlığı nedeniyle MS hastalığına yakalandığını söyledi. Duru, "Sıktım, sıktım kendimi. Bir sabah öyle oldum. İnsanın canı yandığında kafaya takmaması mümkün değil ama acıların da sevinçlerin de anı olacağını, geçen zamanla birlikte bunların alışılabilir olaylar olduğunu öğrendim. Çok üzüldüğümde kendimi sakinleştirip karşıdan bakmaya çalışıyorum" diyerek aynı sıkıntıyı yaşamamak adına çabaladığını belirtti.
KAYNAK: TELEVİZYONGAZETESİ

İLGİLİ HABERLER