Asayiş
  • 17.1.2014 12:50

'15 kurşuna 15 yıl' isyanı

ADANA'da, 24 Kasım 2011'de, 20 bin lira borcunu ödemediğini ileri sürdüğü kuzeni çiftçi 45 yaşındaki Ferruh Özdamar'ı öldürdüğü öne sürülen 33 yaşındaki Tamer Özdamar, 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indiriminden de yararlandırılarak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karara tepki gösteren maktulun eşi Mürüvvet Özdamar, "15 kurşuna 15 yıl mı verilir? Bu nasıl adalet" diyerek feryat etti.

Merkez Çukurova İlçesi'nin Şambayat Mahallesi'nde çiftçilik yapan Ferruh Özdamar, amcasının oğlu emlak komisyoncusu Tamer Özdamar'dan iddiaya göre, 20 bin lira borç para aldı. Ferruh Özdamar, aradan geçen bir yıla rağmen parayı ödemeyince, 24 Kasım 2011'de Tamer Özdamar alacağını istemeye gitti. Aralarında çıkan tartışma sırasında Tamer Özdamar, yanında taşıdığı ruhsatsız tabancayla kuzenine kurşun yağdırdı. Vücuduna 8 kurşun isabet eden Ferruh Özdamar, kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra öldü. Olayın ardından tutuklanan Tamer Özdamar hakkında 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

'ÜZGÜNÜM'

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Tamer Özdamar, öldürmek amacıyla ateş etmediğini ileri sürerek, "Ferruh'a 20 bin lira verdim. Parayı arkadaşı Ümit'e verdiğini ve ondan alıp vereceğini söyledi. Ben de 'Muhatabım sensin' dedim. Konuşmak için buluştuğumuzda ise parayı Ümit'in bana verdiğini söyledi. Ben de almadığımı söyleyince küfür etti. Elinde bir cisimle üzerime gelirken tabancamı çıkartıp yere doğru ateş ettim. Ben bu olayın bu şekilde sonuçlanmasını istemezdim. Olaydan dolayı pişmanım. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Olay nedeniyle üzgünüm, pişmanım" dedi.

SANIĞA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Ölen Ferruh Özdamar'ın eşi 41 yaşındaki Mürüvvet Özdamar, sanığa tepki göstererek, "Erkek gibi vurdum desene" diye bağırdı. Sanığın eşini neden öldürdüğünü hala öğrenemediğini belirten Özdamar, "Hala silah sesleri kulağımda çınlıyor. Koşarak olay yerine gittim. Eşim yerde yatıyordu. Eşim borç para almadı, iflas eden bir tavukçuya para vermesine aracı oldu. Ona da istersen ver istersen verme dedi" diye konuştu. Mahkeme heyeti, sanık Tamer Özdamar'ı 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sonra da sanığın cezasını, 'haksız tahrik'ten 18 yıla, duruşmalardaki iyi halinden dolayı da 15 yıla indirdi.

Karara tepki gösteren Mürüvvet Özdamar, "Sanık eşime 15 kez ateş etmiş, 8'i vücuduna isabet etmiş. Her kurşun için bir yıl mı veriyorsunuz? 15 kurşuna 15 yıl mı verilir? Bu nasıl adalet" diyerek feryat etti.

Acılı anne Mediş Özdamar da "Kendi hakkını kendiniz arayın diyorlar. Bizi de buraya çağırıyorlar" dedi.
Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)

İLGİLİ HABERLER