Gündem
  • 30.10.2012 19:18

182 kişi açlık grevine son verdi

DHA
Cezaevlerinde siyasi tutuklu ve hükümlülerin 12 Eylül’de başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nden ise 200 tutuklu ve hükümlü katıldı.
10 Haziran 2012’de yapılan operasyonda gözaltına alınıp ’terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanarak Van F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Van eski Belediye Başkanı Kaya, BDP Van Eski İl Başkanı Cüneyt Caniş ve Van eski Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Güler, Edremit eski Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan ile Özalp eski Belediye Başkanı Murat Durmaz da bir süre sonra açlık grevine destek verdi.
Açlık grevini sürdüren 200 kişiden 182’sinin bu sabah eylemlerine son verdiği belirtildi. Açlık grevine son verenler arasında Kaya, Caniş, Güler, Sayan ile Durmaz’ın da bulunduğu ifade edildi.

TAYAD'DAN YALANLAMA: 18 KİŞİNİN AÇLIK GREVİ DEVAM EDİYOR
VAN Valiliği, Basın Müşaviri'nin cezaevindeki açlık grevinin bittiğini söylemesine karşın 18 kişinin sürekli, 120 kişinin de destek amacıyla birer ikişer günlük açlık grevini sürdürdükleri bildirildi.

Van Basın Müşavirliği, F Tipi Cezaevi'nde siyasi tutukluların açlık grevini bıraktığı yönünde verdiği bilgiyi yalanlayan Tutuklu Aileler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) Başkanı Ahmet Aygün, cezaevinde 18 tutuklu ve hükümlünün açlık grevini sürdürdüğünü söyledi. Grevin bittiğine ilişkin bilgilerin spekülasyon olduğunu söyleyen Aygün, "Cezaevinde 18 kişinin açlık grevi devam ediyor. Ancak bunlara destek için 120 kişi de birer ikişer gün açlık grevi yaptı" dedi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER