Asayiş
  • 19.9.2013 23:42

2 ayrı sendika arasında arbede!..

Birbirlerine saldıran sendika üyelerini polis güçlükle ayırdı.

Kızılpınar Beldesi’nde Dinex fabrikasında yaşanan işten çıkarmaları protesto etmek için Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi fabrika önünde toplandı. Kısa bir süre sonra aynı işçilere destek olmak için basın açıklama yapmak isteyen Türk Metal Sendikası üyeleri de aynı alana geldi. İki sendika üyeleri arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle sözlü tartışmalar yaşandı.

POLİS UYARDI

Çerkezköy İlçe Emniyet Müdür Vekili Adem Tuncel iki tarafı sakinleştirmeye çalışarak, “Herkes özgür bir şekilde basın açıklaması yapabilir. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın basın açıklaması yapması için yasal hakkı vardır. İçinizde taşkınlık yapan arkadaşları görüyorum. Bu hareketler kimseye yakışmıyor. Bazı arkadaşlar lütfen provokatörlük yapmasın. Herkes haddini bilsin. Kamera kayıtları ile taş atanları tespit edeceğizö dedi.

Polis ekiplerinin uyarılarına rağmen üyelerin birbirlerine saldırması sonucu arbede çıkarken, güvenlik önlemi alan polis ekipleri iki grubun arasında girerek tartışmayı engellemeye çalıştı. Bazı sendikaları üyelerinin aldıkları taşları karşı tarafa attıkları, bazılarının ise kırık cam şişelerle diğer sendika üyelerinin üzerine yürüdüğü görüldü.

Yaklaşık yarım saat süren gerginlik polis ekiplerinin araya girmesi ve iki grubu ikna etmesi sonucu yatıştırıldı. Birleşik İş Metal Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar fabrikada işten çıkarılan işçilere destek olmak için geldiklerini ifade ederek, “Dinex fabrikasından atılan kardeşlerimiz ile birlikte işlerine dönünceye kadar mücadele devam edecektirö dedi.

Sendikal örgütlenme içersinde oldukları için yedi işçinin fabrikadan atıldığını ileri süren Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise her türlü saldırıya ve tehdide karşı mücadelelerinin arkasında olacaklarını söyledi.

 

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

İLGİLİ HABERLER