Ekonomi
  • 2.6.2020 11:07

2 bin 84 ton deniz patlıcanı sattık

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, deniz patlıcanında av sezonunun sona erdiğini ve bu yıl 2 bin 84 ton deniz patlıcanının Uzak Doğu ülkelerine ihraç edildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, deniz patlıcanı avcılığının İzmir'in Dikili ve Çeşme, Balıkesir'in Ayvalık ilçelerinde yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin temiz deniz sularında sağlıklı ve kaliteli olarak doğal yollarla yetişen deniz patlıcanının özellikle Çin mutfağında önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Pakdemirli, "Deniz tabanındaki kum ve çamuru süzerek beslenen ve deniz ekosistemi için önem taşıyan deniz patlıcanında 1 Ocak'ta başlayan av sezonu 1 Haziran'da sona erdi" dedi.

30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi

Pakdemirli, dış talepten dolayı kaçak avcılığın arttığına dikkat çekerek, bu nedenle kota sistemi getirdiklerini, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve deniz polisiyle yürütülen etkin denetim sayesinde geçmiş yıllarda yaşanan kaçak avcılığı bitirdiklerini vurguladı. Pakdemirli, kota kapsamında 230 balıkçı gemisine toplam 2 bin 500 ton deniz patlıcanı avcılığı yapılması için izin verdiklerini anlattı.

Bakan Pakdemirli, "Bu yıl avlanılan 2 bin 84 ton deniz patlıcanı fabrikalarda işlenerek Çin ve Güney Kore başta üzere Uzak Doğu ülkelerine ihraç edildi" bilgisini vererek, Türkiye'nin 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER