Bilim
  • 29.5.2006 20:42

2011'DE 250 MİLYON KİŞİ VoIP KULLANACAK

PARİS - İnternet üzerinden telefon (Voice Over IP-VoIP) teknolojisini kullananların sayısının 2005'te tüm dünyada 25 milyon olduğu ve 2011'de 250 milyona ulaşacağı bildirildi.
     Avrupa Görsel-İşitsel ve İletişim Enstitüsü'nün (IDATE) yaptığı bir araştırmaya göre, geçen yıl özellikle büyük ölçekli gelişme kaydeden VoIP, telefon hizmetinin önemli ölçüde ucuzlamasına olanak sağladı.
     Bu pazarın şu anda Asya'nın hegemonyası altında bulunduğunu ve müşterilerin çoğunluğunu halkın oluşturduğu, işletmelerin ise ''bekle gör'' politikasını benimsediğini belirten IDATE, ancak VoIP'nin Asya'dakine karşın ABD'de aynı hızla gelişmediğini, bu ülkede 4.5 milyon internet üzerinden telefon abonesi bulunurken, Japonya'da yaklaşık 11 milyon abone bulunduğunu kaydetti.
     IDATE, Fransa'nın da abone sayısı açısından dünyada 3. sırada bulunduğunu ve bu alanda önemli ilerleme kaydettiğini bildirdi.
     Voice Over IP (VoIP) teknolojisi adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir IP Network (Kablo, Kiralık Hat, Frame Relay, ADSL vs.) üzerinden ses ve dolayısıyla da faks iletişimi için geliştirilen bir teknoloji.
     Bu sayede özellikle uzak noktalarla yapılan telefon ve faks iletişimi çok ucuzlamakta veya ücretsiz olmakta.

İLGİLİ HABERLER