Eğitim
  • 4.9.2019 21:42

2019-DGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 04 Eylül 2019 tarihinde saat 16.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Bilindiği gibi, meslek yüksekokullarında ve çeşitli ön lisans programlarında aldıkları iki yıllık eğitimi dört yıllık lisans derecesine tamamlamak isteyen adaylar, elde ettikleri puan çerçevesinde üniversite tercihlerini geçtiğimiz hafta tamamlamıştı. Bu doğrultuda, hafta başından itibaren '2019 DGS yerleştirme sonuçları açıklandı mı?' sorusunun cevabı en çok merak edilenler arasında yer alıyordu. ÖSYM, aday öğrencileri daha fazla bekletmeyerek DGS tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Böylelikle, adayların istedikleri üniversitelere yerleşip yerleşemedikleri netlik kazandı

Sizler için hazırladığımız haberimizin ilerleyen sayfalarından ÖSYM sorgulama sayfası üzerinden 2019 DGS tercih sonuçları hakkında bilgi sahibi olabilir, DGS yerleştirme sonuçlarını hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

DGS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI!

DGS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar, aşağıdaki bağlantı aracılığıyla sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

ÖSYM'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

2019-DGS yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 04 Eylül 2019 tarihinde saat 16.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 09-13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

ÖSYM SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS YERLEŞTİRME NASIL OLUR?

Yerleştirme işlemi, adayların 2019-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2019-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2019-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

İLGİLİ HABERLER