Asayiş
  • 5.5.2013 00:00

240 tekerlekli araç şoke etti...

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ray döşeme sisteminde kullanılmak üzere Almanya'dan getirilen 49 metre uzunluğunda 170 ton ağırlığındaki eleme makinesi, demiryolu hattının sökülmesi nedeniyle Pamukova İlçesi'nden 100 kilometre uzaklıktaki Eskişehir'e karayolu ile götürülecek. Almanya'dan gelen özel ekibin de aralarında olduğu 30 kişinin, üç vinç yardımıyla üç saatte 240 tekerlekli özel taşıyıcıya yüklediği makinenin 4 saatte Eskişehir'e götürülmesi bekleniyor.

YHT çalışması nedeniyle Kocaeli Köseköy ve Sakarya'nın Pamukova Mekece bölgesinde yeni ray sistemi çalışmalarında kullanılan Alman yapımı 49 metre uzunluğundaki 170 tonluk kum ve taş eleme makinesinin Mekece Köyü'nde yapılan bakım çalışmasının ardından Eskişehir'e gönderilmesine karar verildi. Ancak demiryolu hattının Eskişehir sınırları içindeki 30 kilometrelik bölümü yeni hat çalışması nedeniyle kaldırıldığından dev iş makinasının 100 kilometre uzaklıktaki Eskişehir'in Çukurhisar beldesine karayoluyla taşınması kararlaştırıldı. Bu taşıma işlemi için öğle saatlerinde başlayan çalışmada görev alan 30 kişilik ekip, 49 metre uzunluğundaki 170 tonluk aracı, lojistik firmasından temin edilen 200, 300 ve 400 tonluk üç  ayrı vinç yardımıyla üç saatlik çalışma sonucu 60 metre uzunluğundaki 240 tekerlekli özel araca yükledi.

Bu çalışmayı yapan ekipte bulunan Cemal Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, dev makinenin iki parçadan oluştuğunu ve taşıyıcıya yüklerken üç vinç kullanıldığını  belirterek, şunları söyledi:

"Almanya'dan da ekipler geldi. Onlar makineyi iyi tanıdığı ve sorumluluğu onlara ait olduğu için bağlayacağımız halatları, kaynak yapacağımız yerleri gösterdiler. Taşıyıcı 60 metre uzunluğunda olması nedeniyle Mekece'den Eskişehir'e kadar köprü, viraj ve tünellerle ilgili araştırma yaptık. Eskort eşliğnde yola çıkacağız' dedi.

Saat 17.00 sıralarında taşıyıcı ile yola çıkarılan dev makinenin 4 saatte Eskişehir'in Çukurhisar beldesine taşınması bekleniyor. 

GECE YOLCULUGUNA İZİN VERİLMEDİ

Hızlı tren projesinin Eskişehir-İstanbul etabının inşaat çalışmasında kullanılmak amacıyla Almanya'dan getirilen, çalışmanın tamamlanmasının ardından  Eskişehir'e götürülmek üzere 60 metre uzunluğunda 240 tekerlekli taşıyıcıya yüklenen 48 metre uzunluğunda, 170 ton ağırlığındaki devasa balast eleme makinesinin, D-650 karayolundan Eskişehir'e kadar gece karayoluyla taşınmasına trafik ekipleri, trafiği tehlikeye düşüreceği için izin vermedi. Özel taşıyıcının yarın sabah saat 06.30'da gündüz vakti yola çıkacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER