Gündem
  • 13.10.2008 10:53

28 ŞUBAT'IN 'AĞIR SİLAH' FATURASI

"28 Şubat sürecindeki kritik tartışma konularından biri, kuşku yok ki köstebek vakasıydı. Kavganın çıkış noktası ise Hürriyet Yazan Enis Berberoğlu'nun 17 Mart 1997 tarihinde yayınlanan yazısı oldu.

Berberoğlu, kimliği meçhul bir polis şefinin, 167 bin kişilik polis teşkilatı ve 7 bin kişilik özel timin askeri darbe karşısındaki en önemli güç olduğu yolundaki açıklamasına yer verirken, bu polis şefinin Bülent Orakoğlu olduğu iddiasını yazısına ekledi.

Orakoğlu, Berberoglu'nun yazısındaki bu iddiayı yalanladı ancak macun tüpten çıkmıştı. Askeri kesim, Orakoğlu'na öfke püskürüyordu.

Öfkenin sıcaklığı henüz soğumadan Mayıs içinde başka bir tartışma alevlendi. Askerliğini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapan emniyet istihbarat mensubu onbaşı Kadir Sarmusak'ın Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetleriyle ilgili "gizli" belgeleri sızdırdığı iddiası gündeme düştü. Bu iddia, Milli Güvenlik Kurulu'nun 31 Mayıs tarihli toplantısının da önemli gündem maddesiydi.

Gazeteci Hakan Akpınar, "28 Şubat Post Modern Darbenin öyküsü" kitabında Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın hükümete şu uyansını yazdı: "Bir süredir Genelkurmay ve bazı askeri birliklerimizin polis tarafından gözetlendiği yolunda duyumlanmız var. Bu bizi fazlasıyla rahatsız etmektedir.

Askere göre Sarmusak, emniyet adına casusluk yapıyor ve Genelkurmay

ilgili envanter çalışması başlattılar.

Toplantıdan 6 gün sonra, DTP kontenjanından hükümette Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev alan ismet Sezgin, İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği (17 Şubat 1998) yazıda, emniyet envanterindeki ağır silahların bir bölümünün terörle mücadele ve OHAL Yasası kapsamında 1993 yılında alındığını ancak bu işlemlerin yasada açık hüküm bulunmasına rağmen Milli Savunma Bakanlığı'nın izni alınmadan gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Sezgin'in yazıda bir iddiası daha vardı: "1997 yılından itibaren OHAL bölgesindeki iç güvenlik o sorumluluğunun fiilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na geçmesi ve 1993 yılındaki koşulların ortadan kalkması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ağır silah ve araçlara ihtiyacının olmayacağı değerlendirilmektedir."

O halde?

Sezgin, yazının son bölümünde ağzındaki baklayı çıkardı: "Askeri amaçlı savaş silahı olarak mütalaa edilen EK-A'daki silahların 3212 sayılı yasanın ihtiyaç fazlası mal ve hizmetlerin satış, hibe, devir ve elden çıkarılması kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na devredilmesini rica ederim."

Polise deniyordu ki: Terörle mücadele artık fiilen askerin işi, artık sana ihtiyaç yok, o nedenle elindeki ağır silah ve araçları teslim et...

İşte o silahlar

Sezgin, bu mektubu ayrıca, ilgi için Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı'na,

ile kuvvet komutanlıklarının faaliyetleri hakkında rapor hazırlıyordu. Orakoğlu, toplam "174 bin kişilik emniyet ordusu" ifadesinin kendine ait olmadığını ısrarla söylese de o günlerin heyecanlı konularındandı.

O iddia, Refahyol sonrası dönemde emniyetin zayıflatılmasına yönelik operasyonun "gerekçesi" oldu.

Polise ağır darbe

Refahyol döneminde Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu'na atfen piyasaya yayılan "Darbe ihtimaline karşı TSK karşısında emniyetin güçlendirildiği'' iddiası, Mesut Yılmaz hükümeti döneminde yeniden depreşti. Askeri ve sivil fişlemeye paralel olarak emniyetin etkisizleştirilmesi projesi, Genelkurmay tarafından devreye sokuldu. Yılmaz ise kayıtsız kaldı.

Genelkurmay Başkanlığı, 4 Şubat 1998 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek, "TSK sefer planlarının gözden geçirilmesi ve güncelleştirilmesi hazırlıktan kapsamında bölgemizdeki gelişmeler ve genel siyasi ortam dikkate alınarak" planlama yapıldığını bildirdi.

Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan ağır silah, mühimmat ile araç ve malzemenin muhtemel bir seferberlik-savaş halinde askeri maksatlarla kullanılabilecek olanların envanterinin çıkarılmasını istedi. Bu silahların TSK sefer planlarına dahil edileceği duyuruldu.

Duyuruda yer alan "...genel siyasi ortam dikkate alınarak..." ifadesi özellikle dikkat çekiciydi. Yazı üslubuna genel olarak bakıldığında, emniyetin kontrolsüz büyüdüğü ve TSK açısından tehdit oluşturduğu sinyalini almak mümkündü.

Bu yazıdan sonra Genelkurmay ve Emniyet yetkilileri, 11 Şubat 1998 günü bir araya gelerek, ağır silahlarla

bilgi için de Başbakanlık ve MGK Genel Sekreterliği'ne gönderdi. Mektuba eklenen ve Topçu Kurmay Albay Güneş Önal tarafından hazırlanan listede teslimi istenen ağır silah ve mühimmatın dökümüne yer verildi. Ağır silahlar: 1-60 havan (28 ilde, 326 adet)

2-RPG-7 roket (35 ilde 377 adet) 3-40Launçher (43 ilde, 1.634 adet)

4-MG 3 Makineli tüfek (38 ilde, 438 adet)

5-12.7 Makineli tüfek (39 ilde, 239 adet)

6-M-60 Makineli Tüfek (19 ilde, 50 adet)

7-FN-240 Makineli Tüfek (25 ilde, 75 adet)

840 MM Laun MK/19 (38 ilde, 114 adet) Mühimmat: l-RPG-7 mühimmat (5.700 adet)

2-Uçaksavar mühimmat (12.7 mm, 140 bin adet)

3-MG-3 mühimmat (MG-3 mm, 440 bin adet)

4-Laun MK/19 Bombaatar (40 mm, 2 bin 300 adet)

5-Havan mühimmat (60 mm, yok)

6-M-203 bombaatar (40 mm, 7 bin 300 adet)

Bu yazıdan hemen sonra emniyet envanterindeki bu ağır silah ve mühimmat, periyodik olarak Genelkurmay'a devredildi. Askerle birlikte terörle mücadelede önemli pozisyonu olan emniyete, "artık senin bu silahlara ihtiyacın kalmadı" denilerek elindeki ağır silah ve mühimmatın alınması, hele bu girişimin Genelkurmay adına bir bakan tarafından yapılması o döneme ait unutulmaması gereken bir dersti.

Şimdi tekrar başa döndük. 28 Şubat sürecinde dağıtılan ve ellerinden ağır silahlan alınan Özel Harekât Timleri yeniden Doğu'ya gönderiliyor.

Mesut Yılmaz, İsmet Sezgin ve Çevik Bir başta olmak üzere tüm sorumlulara sormak gerekmiyor mu: Bu 10 yılın hesabını kim verecek?"

 

İLGİLİ HABERLER