Gündem
  • 30.10.2012 14:04

3. havaalanının yeri belli oldu

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane Belediyesi'nde düzenlediği basın toplantısında İstanbul'da yapılması planlanan üçüncü havaalanıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Topbaş, ''Sayın Başbakanımızın talimatıyla kuzeyde, gelecekte yılda 150 milyon yolcu kapasiteli 5 pist veya 6 pist gerekirse geliştirebilme imkanı olan, ilk etapta 100 milyon yolcu taşıyacak havaalanının startı veriliyor. Zannediyorum bu yıl içerisinde ihalesi de yapılabilir'' dedi.

Yeni havaalanının yeri

Topbaş, bir gazetecinin ''Havaalanının yeri tam olarak belli mi'' sorusuna ise ''Yeri kuzeyde Terkos Gölü'ne yakın alanlar içerisinde. Orada düşünülmekte'' yanıtını verdi.

Başka bir gazetecinin uzmanların yer konusundaki eleştirilerine ilişkin sorusu üzerine Topbaş, şöyle konuştu:

''Haritalara bakılırsa o görünen nokta, maden ocakları diye bildiğimiz, tamamen bir savaş alanına dönmüş, yeşil alanı olmayan, geçmişte makilik olarak bildiğimiz yer. Ay yüzeyine benzeyen bozuk bir alan bahsedilen yer. Orası orman alanı değil. Oradan hızlı bir erişim, bir metro ile kent merkezine eriştirilecek bir çalışma var. O bölge denize inme imkanı veriyor. Genelde havaalanları deniz inişi dikkate alınarak yapılmakta.''
 

İLGİLİ HABERLER