Asayiş
  • 30.4.2010 10:13

3 KİŞİYİ ÖLDÜREN SERİ KATİL 55 SUÇ İŞLEDİ AMA SABIKASI YOK

İzmir’deki seri cinayetlerin faili Hamdi Ayri’nin (27) kendisi gibi garson olan kardeşi Taner Ayri, yaşananların perde arkasını anlattı. Bankacı Esra Yaşar’ın saat 00.30’da öldürüldüğü cumartesiyi pazara bağlayan gece, eve saat 01.00 sıralarında geldiğini kaydeden Taner Ayri şöyle konuştu: “Gelirken uğradığım bakkaldan arka sokakta cinayet işlendiğini, bir kadının öldürüldüğünü duydum. Eve geldiğimde ağabeyim bira içip televizyon izliyordu. Bir yandan da kasetçalardan İbahim Tatlıses’in ‘Sarhoş’ isimli şarkısını dinliyordu. Ona alt tarafta bir kadını öldürdüklerini söyledim. Hiçbir şaşkınlık ve tedirginlik hissetmedim. ‘Nerede, nasıl öldürmüşler’ diye sordu.”

‘Daha yeni uyandım’

“Bana ‘saat 18.30 sıralarında uyuyup kalmışım. Daha yeni uyandım’ dedi. Pazar sabahı uyandığımızda kahvaltı yaptık. Sohbet ettik. Ben işe gittim, o evde kaldı. Pazar günü de işten 01.15 sıralarında eve geldim. Yol boyunca polisler ve vatandaşları gördüm. Bu kez ikinci cinayet olduğunu bilmiyordum. Eve geldim. Ağabeyimin çantasını hazırlayıp evden çıkmaya hazırlandığını gördüm. Kendisine ‘Ağabey yine polisler dolaşıyor’ dediğimde, ‘Dünkü cinayet yüzündendir’ dedi.

İzninin bittiğini ve Bodrum’a gideceğini söyleyerek eşyalarıyla gece yarısı evden ayrıldı. Dün sabaha karşı saat 06.00 da kapımız kırılırcasına çalındı. Kapıyı açtığım anda polisler içeriye girdi. Evin her tarafını aradılar. Ancak bir şey bulamadılar. Bizi emniyete götürdüler ve ağabeyimin cinayetleri işlediğini söylediler.”

Hamdi Ayri’nın sakin biri olduğunu savunan Taner Ayri, “Cinayetleri gazetelerden okuduğumda da onun yapabileceğini hiç aklıma getirmedim. Çünkü kendisinde hiçbir tedirginlik yoktu. Cinayetleri de çok sevdiği kız arkadaşına olan kızgınlığından yaptığını düşünüyorum” dedi.

O sarışın kadını seviyordu

Ağabeyinin hayatının 4 yıl önce Çeşme’de çalışırken tanıştığı sarışın kadından sonra değiştiğini anlatan Ayri, şunları söyledi: “Bu kadın ağabeyimi uyuşturucuya alıştırdı. Bir kez ağabeyimin cep telefonunda fotoğrafını gördüm, sarışındı. Sanırım kadının çevresi de kötüydü. İki yıl kadar ağabeyimle birlikte oldular. Ondan sonra ayrıldılar. Bu aşamada ağabeyim tam anlamıyla çöktü. Aşırı zayıfladı, saçları döküldü. Kendisine kötü alışkanlıklar kazandırdığı ve terk ettiği için bu kadına çok kızıyordu. Zaman zaman telefonla konuşuyorlardı. Ağabeyim bu kadını çok seviyordu. Geçen yaz sezonunda da çağırdı. Bodrum’da arkadaşlarıyla ağabeyimin bir sezonda biriktirdiği 4 bin doları harcamış. Bu olaydan sonra çok kızdı, hatta onu Bodrum’a aramaya gitti ama bulamadı.”

CEZAEVİNDE TEK KALACAK

Yöneltilen 20 soruyu yanıtsız bıraktığı İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden adliyeye sevk edilen Hamdi Ayri, Savcı Kemal Çakır’ın odasında 2 saat kaldı. Çakır’ın 3 cinayetle ilgili 100 soru yönelttiği Ayri, susma hakkını kullandı. Ayri, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Buca Cezaevi’ne gönderilen Ayri’nin bir süre tek başına tutulacağı bildirildi.

‘Biraz güzel kokuyorsa...’

Hamdi Ayri, pansiyonda yakalandıktan sonra 6 saat tutulduğu Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde, Bodrum’da yaşayan eski sevgilisinden söz ederek şunları anlattı:
“Mermi namlunun ucundaydı, aradığım kişiyi bulsaydım kafasına sıkacaktım. Beni kandırmıştı. Evlenmek istiyordum. Bir gün bana ‘Ben herkesle evliyim’ deyince çılgına döndüm, dövdüm. Ardından Bodrum’u terk etti. İzmir’de işlediğim cinayetlerdeki kadınları tanımıyorum. Bir özellikleri yok. Kalabalıktan gözüme biri takılıyordu. Biraz da güzel kokulu olursa peşine düşüyordum. Tenha bir yere geldiğimizde sessizce arkalarına yaklaşıp kafalarına sıkıyordum. Bu kadar. Yakalanmadan önce de istesem o pansiyonu savaş alanına çevirirdim. Ama o an için ölmekten korktum.”
Polis ve jandarma, Hamdi Ayri’nin Temmuz 2007’de Oasis Alışveriş Merkezi’ndeki bir restoranda çalışırken tanıştığı G.H. (33) adlı kadını bulmaya çalışıyor.

TRAVESTİNİN DİKKATİ ÇÖZDÜ

Ayri'nin yakalanmasını, “Polen” takma adını kullanan travesti Kazım Toker’in polise verdiği önemli bilgilerin sağladığı ortaya çıktı. Toker, şunları anlattı: “O gece, Ege Palas Oteli’ önünde yanıma geldi. ‘Arabam var sessiz bir yere gidelim’ dedi. Çok rahat tavrı vardı. Polislerden korktuğunu söylemesinden şüphelendim.

Bir saat sonra arkadaşımızın öldürüldüğünü öğrendim. Polisi arayarak yaşadığım olayı anlattım, eşkâlini çizdirdim. Muğla Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada da, “Otel odasında şahsın kendisiyle ilgili basında yer alan haberlerin bulunduğu gazetelerin varlığı dikkat çekmiştir.

Şüphelinin yakalanması sonrası genel hali itibariyle uyuşturucu almış bir görüntü sergilediği fakat hiçbir şekilde konuşmadığı gözlenmiştir” ifadesi kullanıldı.

3 CİNAYETİ ANLATTI

Hamdi Ayri, resmi olarak ifade vermediği polislere sohbet sırasında cinayetleri nasıl işlediğini ayrıntılı olarak anlattı. Kendisini terk eden kız arkadaşının sarışın olduğunu, bu nedenle sarışınlara karşı bir nefreti olduğunu da söyledi. “Paraya da ihtiyacım vardı. O nedenle öldürdüklerimin çantalarını da aldım” diye konuşan Hamdi Ayri, cinayetleri şöyle anlattı:

1- Esra Yaşar (Balçova): Ana cadde üzerinde otobüs durağında bekliyordum. Otobüsten inip sokak arasına yürümeye başladı. Ben de o anda takip etmeye başladım. Ara sokağa geldiğimizde arkasını dönüp, ‘Beni mi takip ediyorsun, korkuyorum’ dedikten sonra cep telefonunu çıkarttı, telefon etmeye hazırlandı. Ben de tabancayı çıkarıp başına ateş ettim. Daha sonra kaçıp eve gittim.

2 - Ayşe Selen Ayla (Balçova): Alışveriş merkezinin karşısındaki kafeteryada oturuyordum. Bu sırada onun alışveriş merkezinden çıktığını gördüm. Takip etmeye başladım. Eczaneleri geçip karanlık sokağa girdiği anda hiç konuşmadan başına ateş ettim.

3 - Mustafa Has (travesti): Sarışın bir travesti ile konuşmaya başladım. 15-20 dakika yürüdük. Adının “Polen” olduğunu söyleyen travesti yanımdan ayrıldı. Bunun üzerine otomobiliyle daha önce de yanımızdan geçen arkadaşını durdurdum. Issız bir yere gittiğimizde, önce birlikte olmak istedim ama karar değiştirdim. İhtiyaç gidereceğim bahanesiyle arabadan inip ona da ateş edip öldürdüm.

YARALADIĞI KIZ TEŞHİS ETTİ

İzmir’de kadınları hedef alan ve faili meçhul kalan saldırıları da yeninden mercek altına alan Hamdi Ayri’nin bir saldırıda daha bulunduğu ortaya çıktı. Balçova Fevzi Çakmak Caddesi’nde 9 Ocak’ta bıçaklı saldırıya uğrayan üniversite öğrencisi D.B. (24) adlı genç kız, sağ kolu ve sol elinden bıçaklanmıştı. Genç kız ve görgü tanıklarının verdiği eşgalin Ayri’yi uyması üzerine, polis D.B’yi emniyete çağırdı. Ayri’yi teşhis eden D.B, “Otobüsten iner inmez arkadan yaklaşan bu kişi bıçakla saldırdı, eşyamı almadı” dedi. Ayri’nin benzer başka olaylara karışmış olabileceği ihtimaline karşı, diğer illerdeki faili meçhul gasp ve cinayet olaylarının araştırılmasına başlandığı bildirildi.

55 suç işledi, sabıkası yok

3 seri cinayetin zanlısı Hamdi Ayri, 2007'den bu yana İzmir'de 15 kişiyi gasp ettiğini, 40 ev ve işyerine girip hırsızlık yaptığını söyledi. Cinayetler öncesi 8 bira içtiğini anlatan ve sabıkası bile olmayan zanlı tutuklandı

İzmir'de art arda işlenen üç cinayetin zanlısı olarak Bodrum'da gözaltına alınan Hamdi Ayri, İzmir Emniyeti'nde yapılan sorgusunda susma hakkını kullandı. Ancak polislerle sohbeti sırasında, her cinayetten önce sekiz bira içtiğini, alkol almadan cinayet işleyemediğini söylediği öğrenildi. Sabıkası bulunmayan Ayri, 2007'den bugüne kadar İzmir'de kuru sıkı tabancayla 15 ayrı gasp yapıp 40'a yakın ev ve işyerinden hırsızlık yaptığını da anlattı.

PARMAK İZLERİ GÖNDERİLDİ

Hamdi Ayri, dört ay önce bıçakladığı üniversite öğrencisi Derya Bakçek ve son cinayetten önce elinden kaçırdığı transseksüel Kazım Toker tarafından teşhis edildi. İlk gün, doktor raporu alınması için dışarı çıkarılmayan ve savcılık talimatıyla raporu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde alınan Hamdi Ayri'nin ifadesinin alınması için, akşam saatlerine kadar Baro'nun görevlendirdiği avukat beklendi. Daha sonra avukat nezaretinde yapılan sorgulamada ise susma hakkını kullanan Ayri, polisin hazırladığı 20 soruya "Şu an yorgunum ifade veremeyeceğim" yanıtını verdi. Ayri'nin polislerle yaptığı sohbet sırasında anlattıkları ise adeta sabıkasız bir suç makinesi olduğunu ortaya çıkardı. Hiçbir sabıka kaydı olmadığı için rahat hareket eden ve seri cinayetleri işledikten sonra şehirlerarası otobüsle Bodrum'a giden Ayri'nin otobüs şirketine kendi ismini verdiği de tespit edildi. 2007'den bu yana İzmir'de bıçak ve kurusıkı tabancayla, 15'in üzerinde gasp yaptığını polise anlatan Ayri, 40'ın üzerinde ev ve işyerini de soyduğunu da söyledi. Polis, Hamdi Ayri'nin verdiği ancak yazılı ifadeye geçirmediği bilgiler sonrası araştırma başlattı. Ayri'nin ayrıca işlediği üç cinayet öncesinde de sürekli alkol aldığını ve her cinayet öncesi sekiz bira içtiğini anlattığı öğrenildi. Hamdi Ayri'nin parmak izleri, İzmir'in dışında da herhangi bir suça karışıp karışmadığının tespiti için tüm illerin emniyet müdürlüklerine ve jandarma komutanlıklarına gönderildi.

GECE MIŞIL MIŞIL UYUDU

Geceyi Bozyaka'daki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde geçiren Hamdi Ayri, polisin gözaltına alınan zanlılar için kendisine verdiği istihkak yemeğinden yedi. Başının ağrıdığını söyleyen Ayri, burada özel bir bölümde kaldı ve sabaha kadar mışıl mışıl uyudu. Sabah erken saatlerde uyandırılan Ayri, tekrar aynı şekilde doktor raporu alındıktan sonra öğlen 14.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. Polis tarafından öğleden sonra İzmir Adliyesi'ni çıkarılan 3 kişinin katil zanlısı Hamdi Ayri, burada önce soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın karşısına çıkarıldı. Ancak burada da susma hakkını kullanan Ayri, Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanması talebiyle Nöbetçi 14. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme de Ayri'nin tutuklanmasına karar vererek, cezaevine gönderdi.

KAPIYI KIRIP GİRDİLER

İzmir'de 3 gün arka arkaya 3 cinayet işleyen ve önceki gün Bodrum'da yakalanan Hamdi Ayri'nin yakalanmasına ilişkin ilk görüntülerde pansiyonun kapısı kırılıyor. Muğla Emniyet Müdürlüğü ekipleri, zanlının konakladığı pansiyona özel harekât timlerinin desteğinde 15 dakika süren bir operasyon düzenliyor. Ekipleri karşısında görünce yastığının altındaki silaha sarılmak istediği öğrenilen Ayri, etkisiz hale getirilerek polis aracına alınıyor.

İLGİLİ HABERLER