Eğitim
  • 30.6.2010 15:32

35 YILDA DOKTOR OLDU

KAYSERİ - Yüksek öğrenim hayatına 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik bölümünde başladığını belirten ŞAMİL ELBEG, ardından bir yıl sonra Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesine kayıt yaptırdığını kaydetti.
Elbeg, birkaç yıl okula devam ettikten sonra bazı nedenlerden dolayı eğitimini yarıda kestiğini ve geçimini karikatür çizip, mobilya dekorasyonunda çalışarak sağlamaya başladığını ifade ederek, ''Ağrı'da eksi 45 derecede nöbet tutup askerlik yaptım. Askerlikten sonra dönem dönem çıkan aflardan yaralanıp, ara ara derslere devam ettim. Geçen yıl okuluma dönem 5 olarak yeniden başladım ve bu yıl 55 yaşında tıp doktoru olarak mezun oldum'' dedi.

-TEK İDEALİM KÖY HEKİMLİĞİ

Dr. Şamil Elbeg, tıp fakültesine girerken en büyük hayalinin köy hekimliği olduğunu belirterek, ''Eskiden köylerde, kasabalarda köy hekimleri vardı. Ben de köy hekimi olmak için tıp fakültesini seçmiştim. Şartlarım uygun olmadığı için eğitimim biraz gecikti. Çocukken tek idealim köy hekimi olmaktı. Şimdi bu idealimi gerçekleştireceğim. Uzman olmayacağım. Pratisyen hekim olarak köylerde, ilçelerde sağlık hizmeti vermeye çalışacağım'' diye konuştu.
Elbeg, hekimlerin verdiği hizmetin kutsal olduğunu da ifade ederek, ''Hekim arkadaşlarım, verdikleri hizmeti asla parayla ölçmesinler. Verilen hizmet için parayı ön plana almasınlar'' dedi.
Bekar olan Şamil Elbeg, boş vakitlerinde karikatür çizdiğini ve Türkiye'de bir çok dağa zirve tırmanışı yaptığını anlattı.

İLGİLİ HABERLER