Bilim
  • 10.8.2009 09:01

3G'Yİ MERAK EDENLER BU HABERİ MUTLAKA OKUYUN!...

Turkcell, Vodafone ve Avea’nın 3G şebekeleri, internette gezinme ve basit online işlemlerde aynı hızda koşuyor. Sıra yüklü dosyalara gelince işin rengi değişiyor

Hızlı internet bağlantısında cep operatörlerinin USB modemlerle Türk Telekom’un internet kolu TTNet’e rakip olmasının ardından, bu iki teknoloji arasındaki hız farkı en büyük merak konusu.
Türk Telekom, son yıllarda yaptığı fiberoptik kablo yatırımlarının ardından sabit hatta hızlı internet işinde hız ve performans olarak önemli aşama kaydetti. Cep operatörleri de yaptıkları 3G (üçüncü nesil şebeke) yatırımlarıyla bu alanda (hızlı internet) iddialı.
Dünya örneklerine bakıldığında sabit hat, hızlı internet tarafında mobil tarafa karşı üstünlüğünü koruyor. Mobil geniş bant olarak adlandırılan ve her an her yerde internet erişimini mümkün kılan teknoloji ise ‘mobil’ olmasından dolayı özellikle iş dünyasında ilgi görüyor.

‘Cadde’de hız testi
Turkcell, Vodafone ve Avea, milyarlarca liralık bütçeyle yatırım yaparak tüketicilerin karşısına 3G teknolojisiyle çıktı. Hedef, kendi içlerindeki rekabetin yanı sıra TTNet’in piyasadaki hakimiyetini kırmak.
Geçen hafta laptop’lar (dizüstü bilgisayar) üzerinden 3G’deki internet hızını denemek (karşılaştırmak) için İstanbul’un Erenköy bölgesindeki bir kafeye gittik. Kafe, Bağdat Caddesi üzerinde...
Teste, Fortune dergisinin teknoloji editörü Kerem Özdemir ve Milliyet muhabiri Ünsal Ereke de katıldı. Büyüklükleri 200 MB’a kadar ulaşan dosyaları internetten indirme, online video izleme, e-posta ile fotoğraf gönderimi, internette sörf ve benzeri alanlarda, operatörlerden gelen USB modemleri kullandık.

Sörfte kafa kafaya...
Tüm işlemlerin bağlantı hızı ve işlemin bitiş süreciyle ilgili notları tuttuk. Gerçekten de ilgi çekici rakamlarla karşılaştık.
3G’nin ilk haftasında, İstanbul’un merkezi bir noktasında yapılmış olan testin sonuçlarına göre üç operatörün internette gezinme ve basit işlemlerde birbirinden önemli farkı olmadığını söyleyebiliriz.
Performans gerektiren diğer işlemlerde operatörler arasında ciddi farklar oluştu. Özellikle bir operatör, diğer ikisine ciddi oranda fark attı.
Operatörler için 3G henüz ilk haftasında. Bu yüzden tek nokta yerine böylesine bir testi farklı bölgelerde yaptıktan sonra yayımlamak daha adil ve gerçekçi olabilir.
Bu yüzden ‘3G karşılaştırması’ tarafında daha kapsamlı bir deneme çalışmasının sonuçları için bize ve tabii ki operatörlere biraz daha süre...
3G’yle ilgili tüm tüketicilere duyurulur!Ayda ne kadar ‘data’ kullanıyorum?
3G’de hangi paketin kendisi için uygun olduğunu merak eden aboneler, internette yaptıkları işlemlere göre hareket etmeliler. Daha az internet kullanan aboneler düşük kapasiteli tarife paketini seçerken, yoğun internet kullanan aboneler yüksek kapasiteli paketleri kullanmalı.
Yandaki tabloda görülen senaryo, içerik kullanımına göre aylık data kullanım tutarını ortalama olarak açıkça ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABERLER