Gündem
  • 5.1.2015 17:31

4 eski bakan Yüce Divan'a gidecek mi

Meclis Soruşturma Komisyonu, yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesine karar verdi. Komisyon oy çokluğuyla bakanların "Yüce Divan'a sevk edilmemesi" yönünde karar aldı.

17-25 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonunda isimleri geçen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında 5 Mayıs 2014 tarihinde kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu "Yüce Divan" konusunda son kararını vermek üzere toplandı. 

22 Aralık'ta yapılması planlanan ancak itirazlar üzerine 5 Ocak'a ertelenen oylamanın sonucu, bakanların kaderi hakkında kesin olarak belirleyici olmasa da kritik bir gösterge olacak.
Çalışmalarını tamamlayan komisyon, kurulduğu günden 245 gün sonra Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü başkanlığında toplandı. Saat 14.00'da başlayan toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü. Toplantıda 9 AK Parti, 4 CHP ve 1 MHP'li üye oy kullandı.

BASIN MENSUPLARINDAN YOĞUN İLGİ 

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sırasında sinyal kesiciler kullanıldı. Komisyon toplantısının yapıldığı koridora gazeteciler yaklaştırılmadı. Görüntü ve fotoğraf alınmasının yasak olduğu Meclis koridorunda komisyon sürecini sadece muhabirlerin takip etmesine izin verildi. Yaklaşık 50 muhabir, komisyon toplantısının yakınındaki Başbakanlık makamının bulunduğu koridorda uzun süre açıklanacak kararı bekledi. 

Toplantının ardından açıklama yapan Komisyon Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger komisyonda oy çokluğuyla 4 eski bakanın "Yüce Divan'a sevk edilmemesi" yönünde karar alındığını açıkladı. Aksünger, komisyonda 5'e karşı 9 oyla "Yüce Divan" kararı reddedildiğini belirtti.

NİHAİ KARARI MECLİS GENEL KURULU VERECEK 

Bugün Meclis Soruşturma Komisyonu'ndan çıkan bu karar da tartışmaları bitirmeyecek. Bakanlar hakkında 245 gündür soruşturma yürüten Komisyon'dan çıkacak karar her ne kadar yol gösterici olsa da 4 eski bakanın Yüce Divan'a sevki konusunda son kararı Meclis Genel Kurulu verecek. Nihai karar Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak gizli oylamayla belli olacak. Genel Kurul'un eski bakanlar hakkındaki oylamayın en geç 29 Ocak 2015 tarihine kadar gerçekleştirmek zorunda.  

"NE BASKISI YA KİM BASKI YAPAR. NE BASKISI OLACAK"
Komisyonun sona ermesinin ardından komisyon başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Köylü, "5 oya karşılık 9 oyla bakanların yüce divana gitmemesine karar verdi komisyon. Bundan sonra Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek ve 9'una kadar raporu Meclis Başkanlığına vermek zorundayız. Gerekçeli kararı da yazıyoruz. Her suçla ilgili herkes görüşünü söyledi, böyle karar çıktı" dedi. Üzerinizde hiç baskı hissettiniz mi? sorusuna Köylü, "Ne baskısı ya kim baskı yapar. Ne baskısı olacak. Kararın gerekçesini okuduğunuzda anlayacaksınız ne olduğunu. Ne baskısı yukarısı serbest. Ben sadece şunu söyledim. Çift taraflı havan atışları yapılıyor bu taraftan atılıyor böyle gidiyor oradan atılıyor böyle gidiyor. Biz aşağıdayız bize sirayet etmiyor havan atışları" dedi.
Bundan sonra nasıl bir yol izlenecek sorusuna Köylü, "9'una kadar gerekçeli kararımızı göndereceğiz Meclis Başkanlığına. Meclis Başkanlığı 10 gün içinde bastıracak ve Genel Kurula gönderilecek ve Genel Kurul 10 gün içinde oylayacak" diye cevapladı.

 

İLGİLİ HABERLER