Gündem
  • 29.9.2011 12:16

40 İNTİHAR BOMBACISI TÜRKİYE'DE!...

Genel seçimlerden sonra istediğini elde edemeyen terör örgütü PKK, 15 Temmuz'dan sonra eylemsizlik kararını kaldırarak kanlı baskınlar yapmaya başladı. Terör örgütü, bombalı eylemler yapmak için Kuzey Irak'taki kamplarda bomba eğitimi görmüş 40 teröristi Türkiye'ye gönderdi. Teröristlerin yeni anayasa ve barış sürecini sabote etmek için özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya gibi metropol şehirlerde ses getirecek eylem yapmak için Türkiye'ye gönderildiği öğrenildi.

Emniyet ve jandarma birimlerinin 40 bombacının Türkiye'ye giriş yaptığı istihbaratını aldığı ve 81 ilin "acil" kodlu yazıyla uyarıldığı öğrenildi. Bu kapsamda bütün illerde ve turistlerin yoğun olduğu bölgelerde jandarma ve polisin geniş güvenlik önlemi aldığı, bütün ihbar ve istihbarat bilgilerini titizlikle değerlendirdiği kaydedildi.

Türkiye'ye giriş yapan ve eylem yapmak isteyen bir bombacı kendisine yardım eden 5 kişiyle birlikte 4 Eylül'de Adana'da emniyetin yapmış olduğu başarılı bir çalışma sonucunda kimsenin burnu kanamadan yakalandı. PKK'nın Kuzey Irak'taki merkez kampı Kandil'de bomba eğitimi aldıktan sonra Hakkari üzerinden Türkiye'ye giriş yapıp önce Diyarbakır'a ve buradan da eylem yapmak üzere Adana'ya gelen D.B.İ. ise, durağa bomba koymak isterken yakalanarak kanlı eylemin önüne geçildi. Üzerinden 5 kilogram A-4 patlayıcı çıkan bombacı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Türkiye'ye gelen bombacılardan biri ise kanlı eylemini Ankara'da gerçekleştirdi. Kumrular'da bir otomobile bomba koyan terörist, 3 kişinin ölmesine, 34 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bombacının olaydan hemen sonra kimliği tespit edilerek, yakama çalışmalarına hız verildi.

PKK'nın turistik il ve ilçelerde bombalı eylem yapmak için gönderdiği teröristlerden Şemsettin E. (38) Bodrum'da Barlar Sokağı'nda keşif yaparken yakalandı. Polisler tarafından saniye saniye izlenen ve sokak ortasında etkisiz hale getirilen bombacının kaldığı otelde yapılan aramada 2.5 kilogram patlayıcı ele geçirildi. Evli ve iki çocuk babası olan zanlı ile ona yardım eden 3 kişi, mahkemeye çıkartılarak tutuklandı.

Alınan istihbarat sonucunda 2'si yakalanan teröristlerden 38'inin yakalanması için 81 ilde kırmızı alarm verildi. Özellikle eylem yapılması en yüksek iller arasında olan İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da alarmın seviyesi daha da yükseldi. PKK'nın eylem taktiğini değiştirerek daha kalabalık olduğu için seçtiği metro, okul önleri, otoparklar, duraklarda polisler kimseye göz açtırmıyor.

 

ihlassondakika

İLGİLİ HABERLER