Eğitim
  • 31.3.2012 00:30

4+4+4 ile ilgili bilinmesi gerekenler!..

Komisyon görüşmelerinde büşük olaylar yaşanan 4+4+4 zorunlu eğitim yasası Genel Kurul'da nispeten daha sakin görüşmelerle geçti.
12 yıllık zorunlu eğitim kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Günlük yoğun mesai ve müzakerelere sahne olan eğitimi kademeli ve zorunlu olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda 91 ret oyuna karşın 295 kabul oyu ile yasalaştı.

Görüşmelerde Gergin Anlar Yaşanmıştı

Meclis Genel Kurulu’nda Salı günü görüşülmeye başlanan 4+4+4 eğitim teklifi, geç saatlere kadar süren oturumlarda görüşüldü. Oturumlarda zaman zaman çıkan gergin anlar yaşandı.

295 Kabul, 91 Ret

tartışmalı geçen oturumların ardından yapılan oylamada, 27 maddelik teklif, 91 ret oyuna karşılık, 295 kabul oyuyla Meclis'ten geçti.

Dinçer: "Halkla Devleti Barıştırdık"

Teklifinin yasalaşmasının ardından teşekkür konuşması yapan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, katı, tek tipleştirici bir yapıdan, daha demokratik daha esnek bir yapıya geçişi sağlayan bir düzenleme yapıldığını ifade etti.

Dinçer, şöyle konuştu:

"Artık bugünden sonra Türk eğitim sisteminde tek tip insan yetiştirmek yerine bu ülkede ve bu toplumda ihtiyacımız yetenekli çocuklar yetiştirmeye, dünyayla rekabet edebilecek bilgi ve kabiliyetlerle donatmaya yönelik bir adım atmış olacağız. Daha da önemlisi, her bir çocuğumuzu ayrı bir birey, potansiyel olarak kabul edip onların her birisinin kendi yetenek ve kabiliyetlerine göre geliştirilebileceği bir zemini de oluşturmuş olacağız. Bu kanun aynı zamanda Türkiye'de halkla devletin barışmasında önemli bir adım olarak da tarihe geçecek. Biz halkla devlet biraz daha yaklaştırdık ve biraz daha fazla barıştırdık. Ben eminim bu barışma artıkça ve geliştikçe Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyetimiz ilelebet ayakta kalmak için güçlü bir desteği de sahip olacak."

Kanun Neler Getiriyor?

Yasallaşan 4+4+4 teklifi önemli yapısal değişiklikler içeriyor.

Temel Eğitim 12 Yıl

- Zorunlu eğitim kesintili olarak 12 yıla çıkacak.

- İlk 4 yıl ilkokuldan, ikinci 4 yıl ise ortaokuldan oluşacak. Sonraki 4 yıl ise Lise şeklinde kademelendirilecek.

- İlköğretim çağı 6 ila 13 yaşları arasındaki çocukları kapsayacak.

Okula Başlama Yaşı 60 ile 72 Ay

- İlköğretime başlama yaşının tabanı 60 ay, tavanı 72 ay olarak belirlenecek.

- Öğrenciler ortaokulla birlikte seçmeli ders alabilecek.

- Meslek liselerine üniversite sınavında alanlarına yönelik tercihlerde verilen ek puan ise kaldırıldı.

- Meslek liselerine üniversiteye girişte uygulanan katsayı eşitsizliği kaldırıldı.
 

İLGİLİ HABERLER