Gündem
  • 15.2.2020 13:46

80 yaşındaki Suriyeli kadının çaresizliği

Suriye'de Beşar Esad rejimine ait savaş uçaklarının bombalarından kaçarak Sarmada ilçesindeki Sarut çadır kampına gelen siviller, zor şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. 80 yaşındaki Amşer Aliv, 13 kişi bir çadırda yaşadıklarını, giyecek kıyafetleri bile olmadığını söyledi.

Suriye’nin Hama bölgesinden kaçarak İdlib’e sığınan ancak bombardımanların burada da başlaması ile Sarmada bölgesindeki Sarut kampına sığınan siviller, güç şartlarda yaşamlarını sürdürüyor. Yoğun yağış nedeniyle su ve çamur altında kalan kampta hayat mücadelesi veren 80 yaşındaki Amşer Aliv, 13 aile ferdi ile bir çadırda kaldıklarını, ısınabilmek için kendi kıyafetlerini yaktıklarını söyledi.

Yaşlı kadın Esed rejiminin üzerlerine varil bombaları attığını ve evlerinin yerle bir olduğunu belirterek, “Hama kırsalında ailemizle birlikte yaşıyorduk ve buraya yaklaşık 6 ay önce geldim.

Oğlum, gelinim ve torunlarım ile birlikte 13 kişi bir çadırda yaşıyoruz. Burada yaşamaya çalışıyoruz. Önce 15 gün kadar Türkiye sınırına gittik, sonra buraya geldik. Hama’da yaşarken Esed askerleri uçaktan üzerimize varil bombası attılar ve oradaki evimiz yandı. Canımızı zor kurtardık.

Su, yakacak, yiyecek ve giyebileceğimiz kıyafetimiz bile yok. Isınabilmek için elbiselerimizi sobada yaktık. Yağmur ve çamur içerisindeyiz. Evimiz bombalandığı için hiçbir şeyimiz kalmadı. Her yer bombalanıyordu. Burada her şeye ihtiyacımız var. Onu da Allah’tan istiyoruz” dedi.

oğun yağışlar nedeniyle çamur içinde kalan Sarut kampındaki Amşer Aliv, barındıkları alanın temizlenmesini ve temel yaşam ihtiyaçları için yardım bekliyor.

Suriye’de rejimin sivilleri hedef alan saldırılarının ardından yerlerinden edilen binlerce sığınmacı, gerginliği azaltma bölgelerine kaçarak kurulan çadır kentlerde yaşam mücadelesi veriyor.

İdlib’in kuzeyinde 10 gün önce kurulan İva Ezrak kampında yaklaşık 2 bin sığınmacı kalıyor.

Evlerini bırakarak güvenli bölgelere giden sığınmacılar çadırlarda sağlık sorunları ve soğukla mücadele ediyor.

Sığınmacılar, yağış nedeniyle çamurla kaplanan kamplarda kendilerine uzatılacak yardım elini bekliyor.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAK"

Suriye’nin kuzeybatısında son 3 ayda 800 binden fazla kişi yerlerinden edildi.

Evlerini bırakarak kaçan sığınmacılar, Türkiye’nin daha önce terörden arındırdığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerine göç ediyor.

İdlib kuzeyindeki kampta yaşam mücadelesi veren Ebu Muhammet (70) "Beşar Esad bizim evlerimizi köylerimizi bombaladı.

Onun kadar zalimi bu dünyada yok. Çocuklarımızı torunlarımızı alarak kaçmak zorunda kaldık. Bizi dünyanın görmesini istiyoruz.

Bizi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnız bırakmayacağına inanıyoruz.

Biz çamurun yokluğun içinde yaşıyoruz. Bir an önce buradan kurtulup, ya Türkiye’ye ya da Avrupa’ya gitmek istiyoruz" dedi.

"REJİM SIĞINDIĞIMIZ KAMPI DA VURUYOR"

5 gün önce 4 çocuğu ile birlikte bombardımandan kaçarak İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesine geldiğini ancak rejimin sığındıkları kampları da vurduğunu öne süren Ebu Yusuf, "Zalim Esad bizi yerlerimizden etti. Evlerimizi, tarlalarımızı bombaladı. 4 çocuğumla kaçarak çadır bölgelerine geldik burada güvende olduğumuzu düşünüyorduk ama dün rejimin uçakları buraları da vurmaya başladı. Yaralanan insanlar oldu. Yeter artık biz kurtulmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yardım edeceğini biliyoruz" dedi.

Ailesiyle Kampa gelen yaşındaki Ayşe Ebubekir (75) "İnşallah Recep Tayyip Erdoğan Suriye’deki yerinden edilen insanların yardımına koşacak.

Biz burada nasıl yaşıyoruz, ne sıkıntılar çekiyoruz herkes duysun, bilsin. Evlerimiz yok edildi bize yardım edilsin istiyoruz" diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER