Dünya
  • 30.6.2018 22:26

900 banka hesabı donduruldu!.. Çaldıklarını 3 günde sayabildiler

Malezya'da, eski Başbakan Necip Rezak'ın daha önce genel başkanlığını yaptığı Birleşik Malay Ulusal Partisi (UMNO) üyeleri başta olmak üzere 900'den fazla kişinin banka hesabı donduruldu.

"Free Malaysia Today" gazetesinde yer alan habere göre, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC), Necip'in de adının geçtiği "1Malaysia Development Bhd-(1MDB)" yolsuzluk soruşturması kapsamında, ülkenin en büyük siyasi partisi UMNO'nun üyeleri başta olmak üzere 900'den fazla kişiye ait banka hesaplarının dondurulmasına karar verdi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, alınan kararın yapılması gereken bir işlem olduğunu belirterek, "UMNO'nun sahip olduğu yüz milyonlarca doların nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor. Eğer bu paralar 1MDB adlı yatırım şirketinden geliyorsa, bu paraların devlete geri dönmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Mahathir, banka hesaplarının dondurulma süresinin MACC'in çalışmalarına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Lim Guan Eng, daha önce yaptığı açıklamada, Necip'in de adının geçtiği "1Malaysia Development Bhd-(1MDB)" yolsuzluk soruşturmasına karışan tüm birey ve siyasi partilerle ilgili gerekenin yapılacağını ifade etmişti.

Bağımsızlığını ilan ettiği 1957'den bu yana ülkeyi yöneten UMNO'nun eski Genel Başkanı Necip, geçen ay yapılan seçimleri kaybetmişti.

Ülke tarihinin en büyük yolsuzluk soruşturması olarak nitelendirilen 1MDB'de adı geçen Necip'in evlerinde arama yapılmış, ele geçirilen nakit para, mücevher ve lüks çantaların değerinin, 224 ila 273 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

1MDB YOLSUZLUK SUÇLAMALARI

"1MDB" soruşturmasında yer alan belgelere göre, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar aracılığıyla Necip'in kişisel banka hesaplarına 681 milyon dolar transfer edildiği öne sürülmüştü.

Malezyalılar Necip'in yargılanması için günlerce gösteriler düzenlemişti. 

Malezya Başsavcılığı, Necip'in beş şahsi hesabındaki 681 milyon doların, Suudi Kraliyet ailesinin kişisel bağışı olduğunu açıklamış, Suudi hükümetinin bunu doğrulamasıyla Necip, yolsuzluk iddialarından aklanmıştı. 

Necip'in geçen ay yapılan genel seçimleri kaybetmesiyle hakkındaki soruşturma, yeni Başbakan Mahathir Muhammed'in talimatıyla tekrar açılmıştı.

273 milyon dolarlık nakit ve mücevher... Eski başbakanın şok mal varlığı

273 milyon dolarlık nakit ve mücevher... Eski başbakanın şok mal varlığı

Malezya polisi, yolsuzlukla suçlanan eski Başbakan Necip Rezak’ın evlerine düzenlenen baskında nakit para, mücevher ve lüks marka çantalar dâhil 273 milyon dolar değerinde varlığın ele geçirildiğini açıkladı.

MALEZYA Ticari Suçlar Dairesi’nin başında bulunan Amar Singh geçen ay Necip Rezak’ın evleri ve ofislerine düzenlenen operasyonlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. 273 milyon dolar değerinde nakit, mücevher ve lüks eşyaya el konduğunu belirten Singh, “Sanırım, bu Malezya tarihindeki en büyük ele geçirme” ifadelerini kullandı.

NAKİT 3 GÜNDE SAYILDI
Amar, 150 polis memurunun yaklaşık bir aydır mücevherleri saydığını açıkladı. “Onları çok yakında sorguya alacağız” diyen Amar, “Bu mücevherlerin hediye olup olmadığını, eğer hediyeyse de kimler tarafından verildiğini tasdik etmemiz gerek” diye konuştu. Amar Singh ayrıca soruşturma kapsamının genişleteceğini belirtti.

Başkent Kuala Lumpur'da Malezya polisi tarafından yapılan açıklamada, operasyonda, 590 bin dolar değerinde 1.400 kolye, 2.200 yüzük ve 14 taçtan oluşan 12 bin parça mücevher, 19.3 milyon dolar değerinde 400’den fazla saat, 26 farklı ülkenin dövizinin bulunduğu 30 milyon dolar değerinde nakit para, 272 adet lüks çanta, 234 adet güneş gözlüğü ve bunların dışında birçok tasarım ürüne el konulduğu bildirildi. Yetkililer yaklaşık 30 milyon dolar değerindeki nakit paranın 6 para sayma makinesiyle 3 gün boyunca sayıldığını aktardı.

273 milyon dolarlık nakit ve mücevher... Eski başbakanın şok mal varlığı

İLGİLİ HABERLER