Gündem
  • 18.8.2019 16:11

ABD basını: "Erdoğan bizi parmağında oynatıyor"

ABD'li basın kuruluşu Foreign Policy (FP),"Erdoğan Washington'ı parmağında oynatıyor" başlığıyla verdiği haberinde Başkan Erdoğan'ın ABD'yi etkileyerek hedefine ulaştığını yazdı.

ABD'nin köklü medya organlarından Foreign Policy (FP), Fırat'ın doğusundaki terörist unsurlara yönelik düzenlenecek müşterek harekat hakkında çarpıcı analizlerde bulundu. Amerikalı medya kuruluşu, Türkiye ve ABD'nin şartlar üzerinde anlaşması hakkında, "Başarılı ABD diplomasisinin Türkiye'yi tek başına hareket etmekten vazgeçirdiği düşünebilir. Ama Ankara'nın zafer edasıyla 'ABD bizim pozisyonumuza yaklaştı' demesinin bir sebebi var." sözlerine yer verdi.

Türkiye dik durdu

Türkiye, Trump yönetiminin tüm yaptırım tehditlerine rağmen S-400 konusunda geri adım atmamış, füze sistemini satın almıştı. Türkiye'nin S-400 konusundaki kendinden emin ve kararlı tutumu sayesinde ABD tehdit olarak savurduğu yaptırımları uygulamakta bile temkinli davranmak zorunda kaldı.

Fırat'ın doğusundaki YPG hedeflerine yönelik düzenlenmesi planlanan olası bir operasyon konusunda, Başkan Erdoğan yine geri adım atmadı ve etkin bir diplomasi örneği sergiledi. Tarafların uzlaştığı müzakereler neticesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika'nın Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine müsaade etmeyeceğiz." yorumu sürece damgasını vurdu.

"Erdoğan'ın fırtınası”

Foreign Policy de, S-400 yaptırımları ile Fırat'ın doğusuna düzenlenmek istenen operasyonun hemen hemen aynı zamana denk gelmesinin altı çizdi, "Erdoğan'ın fırtınası, konuşmaların seyrini değiştirdi" yorumunda bulundu. FP, haberin detayında Türkiye'nin müşterek harekat konusunda elde ettiklerini "olağanüstü" olarak tanımlarken, Başkan Erdoğan'ın diplomasi yeteneğine dikkat çekildi.

Yorumlar (3)

  • - ASABİ

    KİM KİMİ PARMAĞINDA OYNATIYOR ACABA? ABD, DOĞU AKDENİZ'DE BİZİ ÜLKEDEN, DEVLETTEN SAYIP, PETROL ARAMA'DA DİĞER ÜLKELERLE YAPILAN GÖRÜŞME, ANLAŞMA MASASINA ÇAĞIRMIYOR. DOĞU AKDENİZ'DE ABD DESTEKLİ YUNANİSTAN, KIBRIS RUM YÖNETİMİ, MISIR, KATAR PETROL, DOĞALGAZ ARIYOR AMA TÜRKİYE'Yİ DE KKTC'Nİ DE MUHATAP ALAN YOK. HATTA AB DEVETLERİ "SİZ ARAYAMAZSINIZ." DİYE UYARIP, YAPTIRIMLARLA TEHDİT EDİYORLAR.

  • - ASABİ

    ABD'Nİ PARMAĞINDA OYNATIYORMUŞ? HAKAN ATİLLA ORADA 28 AY HAPİSTE KALIR MIYDI? TÜK HÜKÜMETİ, TÜRK DEVLETİ İRAN AMBARGOSUNU DELDİLER DİYE YARGILANIR MIYDI? EN TEPEDEN KABİNEDEKİ BAKANLARA KADAR RÜŞVET ELDILAR DİYE ABD MAHKEMESİNDE DÜNYAYA REZİL EDEREK YARGILADILAR. ÜSTELİK "EKONOMİNİZİ BATIRIRZ." DİYE TEHDİT EDİLİNCE ÖYLE BİR GÖNDERDİLER Kİ PAPAZ BRUNSON'I. GERÇEKTEN DE EKONOMİK BEDELİ DE AĞIR ÖDETTİLER. ABD'Nİ PARMAĞINDA OYNATAN BUNLARA FIRSAT VERİR MİYDİ?

  • - Inanın inanın

    AKP yıllarca bu şekilde keriz kandırdı Hala da kanan var

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER