Gündem
  • 20.3.2018 01:50

ABD Başkanı Trump idam istedi

ABD Başkanı Donald Trump, uyuşturucuyla mücadelenin ülkedeki en önemli konulardan olduğunu belirterek, "Eğer uyuşturucu tacirlerine karşı yeterince sert tedbirler almıyorsak zamanımızı boşa harcıyoruz demektir. Bu sert tedbirler ölüm cezasını da kapsar." dedi.

ABD Başkanı Trump, New Hampshire eyaletinde düzenlenen uyuşturucu  karşıtı etkinlikte yaptığı konuşmada, uyuşturucu tacirlerine sert mesajlar  gönderdi.

Kendi başkanlığında ABD'nin en önemli önceliklerinden birinin  "uyuşturucuyla mücadele" olduğunu vurgulayan Trump, uyuşturucu tacirlerinin  binlerce insanın hayatına neden olduğuna işaret etti.

Trump, "Eğer uyuşturucu tacirlerine karşı yeterince sert tedbirler  almıyorsak zamanımızı boşa harcıyoruz demektir. Bu sert tedbirler ölüm cezasını  da kapsıyor." değerlendirmesini yaptı.

Salonda bulunanlar tarafından alkış alan bu sözlerinin altını çizen  Trump, bu konuda ciddi oldukları mesajını verdi.

Uyuşturucuyla mücadeleyi "çok zor bir sorunun çözümü için çalışmak"  şeklinde niteleyen Trump, bugüne kadar yeterince sert tedbirler alınmadığı için  sorunun çözümüne yönelik bir adım atılamadığını savundu. ABD'nin henüz bu tür  idam cezasına hazır olmadığını bildiğini söyleyen Trump, bu süreçte konuyla  ilgili çalışmalarına devam edeceklerini ve tüm tedbirleri alacaklarını belirtti.

BEYAZ SARAY'DAN RESMİ AÇIKLAMA

Trump'ın özellikle ağır suçlara bulaşmış bazı uyuşturucu tacirlerini  hedef alan sözleriyle eş zamanlı olarak Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada  da Trump'ın uyuşturucuyla nasıl mücadele edeceğine ilişkin detaylar paylaşıldı.

Belirli durumlarda ABD Adalet Bakanlığının uyuşturucu tacirlerine idam  isteyebileceğine yer verilen açıklama, ABD yönetiminin "uyuşturucu tacirlerine  ölüm cezası" isteyebileceğini dile getiren ilk resmi açıklama olarak kayıtlara  geçti.

Seçim kampanyasındaki vaatlerinden biri "uyuşturucuyla ve uyuşturucu  ilaçların aşırı kullanımıyla mücadele" olan Trump, başkanlık koltuğuna oturduktan  sonra bu alanda birçok karara imza atmıştı.

Özellikle Meksika gibi Latin Amerika ülkelerinden ABD'ye giriş yapan  uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele için sınıra duvar örülmesi de dahil birçok  karar alan Trump, Demokratlar tarafından "sorunun kaynağına inmeden çözüm  aramakla" suçlanıyor.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER