Dünya
  • 29.1.2022 17:59

ABD’de ‘Bombogenesis’ alarmı! 5 binden fazla uçuş iptal edildi

ABD, tüm doğu kıyısını etkisi altına alan "Bombogenesis" kar fırtınası nedeniyle kırmızı alarm verdi. 5 eyalette oldukça şiddetli geçeceği söylenen kar fırtınası nedeniyle şimdiye dek birçok eyalette acil durum ilan edildi. Fırtına nedeniyle cuma ve pazar günleri arasında 5 binden fazla uçuşun ise iptal edildiği açıklandı.ABD doğu kıyıları, son 4 yılın en şiddetli kar fırtınasına hazırlanıyor.

Boston Belediye Başkanı Michelle Wu, Carolines'tan Maine eyaletine kadar tüm kıyı şeridini etkisi altına alması beklenen kar fırtınasının "tarihi" olabileceğinin altını çizdi.Uzmanlar, Nor'easter olarak da bilinen şiddetli fırtına nedeniyle Boston bölgesine 61 santimetreye kadar kar düşeceğini belirtiyor.Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) tarafından yapılan açıklamada, "Acil durumlar dışında seyahatlerinizi kısıtlayın. Seyahat etmeniz gerekiyorsa mutlaka bir hayatta kalma kitini yanınızda bulundurun. Yolda kalmanız durumunda ise aracınızdan ayrılmayın" uyarısında bulunuldu.

Gelen uyarılar sonrası fırtına süresini evlerinde geçirecek olan Amerikalılarsa marketlere akın etti.Gıda ve temel ihtiyaç stoklarına ulaşmak isteyen vatandaşlar, kameralara yansıdı.ABD'lilerin gıda malzemelerinin yanı sıra tuz ve kar eritmeye yardımcı kimyasallar aldığı da görüldü.NWS ve Accuweather'dan yapılan açıklamalara göre, rüzgarların şiddetlenerek kasırga seviye ulaşması bekleniyor.Uzmanlar, soğuk havanın okyanus üzerindeki sıcak hava dalgası ile karşılaşarak "Bombogenesis" etkisi göstereceğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER