Gündem
  • 1.4.2020 12:37

ABD’de yoksullara betonda karantina

Dünyanın en büyük gücü olmakla övünen Amerika’nın koronavirüs karşısındaki çaresizliği sürerken, evsiz insanlara uyguladığı muamele, Batı zihniyetinin tezahürü gibi. Las Vegas’daki bir barınakta salgın dolayısıyla ölüm vakası yaşanınca, bütün evsizler binadan çıkarılıp otoparkta, yani beton zeminin üzerinde yatırılmaya başlandı.

Türkiye, koronavirüs salgınında aldığı kararlarla yoksul ve kimsesizlere yardım edip onları en konforlu şartlarda himaye ederken, Amerika’da insanlığın bittiğini gösteren görüntüler geldi...

Korona salgınında 170 binden fazla insanı virüse yakalanan Amerika’da ortaya çıkan görüntüler, akıllara durgunluk verdi... New York’taki hastanelerde tıbbi malzeme ve kapasite yetersizliği nedeniyle yaşanan rezalet görüntülerinin ardından dün de Nevada Eyaleti’ne bağlı Las Vegas kentinde insanlık dışı kareler çekildi. Her geçen gün daha fazla insanın enfekte olduğu “hayaller ülkesi”nde sağlık kuruluşlarının yetersizliği sürerken, bir yandan da sosyal tesislerde de problemler yaşanıyor. Bunlardan biri de Las Vegas’ta faaliyet gösteren bir evsizler barınağı.

Barınakta yaşamını sürdüren evsizlerden birinin virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi, farklı bir uygulamaya geçilmesine neden oldu. Ölüm vakasının ardından tesiste yaşayan evsizler, kent yönetiminin kararıyla binanın otoparkına indirildi.

Otoparkta önce beyaz boya ile ikişer metrekarelik alanlar çizen ve bunu her bir birey için kullanma alanı olarak belirleyen yetkililer, sonrasında “insanlığı unutturan” bir uygulama başlattı.

Evsizlere hayvan muamelesi yapan Amerikalı yetkililer, onlara betona serebilecekleri birer nevresim vererek onlara belirlenen alanlarda yatmalarını istedi. Yoksul ve kimsesiz olduklar için sokaklarda ya da barınaklarda kalan evsizler de verilen emir gereği otoparkın asfalt zeminine serdikleri incecik nevresimin üzerinde yatıp kalkmaya başladı. Kendince açıkhava karantinası kararı alan Amerikalı yetkililerin “insanlık dışı” uygulamasının görüntüleri dünyaya yayılırken, büyük tepkiler geldi.

 

İLGİLİ HABERLER