Gündem
  • 30.11.2020 01:20

ABD istihbarat subayı!.. Avrupa ülkeleri Türk SİHA'ları karşısında barınamaz.

Eski bir ABD Deniz Piyadeleri istihbarat subayı ve ' SCORPION KING : America's Suicidal Embrace of Nuclear Weapons from FDR to Trump ' kitabının yazarı olan Scott Ritter, Türk SİHA'larının geleceğin savaşlarının mantığını değiştirdiğini açıkladı.
Türkiye'nin Suriye, Libya ve Ermenistan'daki çatışmalardaki zaferlerini inceleyen Ritter, çarpıcı bir analiz yaparak Avrupa'yı uyardı: Önlem anlamazsanız Türkler sizi de Ermenilerin düştüğü duruma düşürür. Hiç şansız olmaz

'Tanklara karşı atlı süvari gibi'
Türkiye, militarize 'insansız hava araçları' kullanarak savaş yürütmenin yeni ve ölümcül yolunu mükemmelleştirdi
Scott Ritter; Eski bir ABD Deniz Piyadeleri istihbarat subayı ve ' SCORPION KING : America's Suicidal Embrace of Nuclear Weapons from FDR to Trump ' kitabının yazarıdır . 
Sovyetler Birliği'nde INF Antlaşması'nı uygulayan müfettiş olarak, Körfez Savaşı sırasında General Schwarzkopf'un kadrosunda ve 1991-1998 yılları arasında BM silah müfettişi olarak görev yaptı.

Suriye'den Libya'ya ve Dağlık Karabağ'a, bu yeni askeri saldırı yöntemi vahşice etkili oldu. 
Savaş tarihinde, özellikle Avrupa'da paniğe neden olan bir devrime tanık oluyoruz.
Türklerin bu muazzam tekniği, savaşların mantığını allak bullak etti.
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi için yazılan bir analizde kıdemli bir politika araştırmacısı olan Gustav Gressel, Azerbaycan'ın Ermenistan'la Dağlık Karabağ konusundaki son çatışmasında askeri insansız hava araçlarının etkisini raporlaştırdı. Gressel, "Gelecekteki bir Türk SİHA saldırısında Avrupa kendini savunabilir, ancak kazanamaz” dedi.

Gressel, “Avrupa; Dağlık Karabağ savaşını "fakir ülkeler arasında küçük bir savaş" olarak görmezden gelirse, ileride başına gelecek kötü darbelere şimdiden razı olmalıdır.” Dedi.
Bu konuda Gressel haklıdır.Azerbaycan'ın Ermenistan'a verdiği askeri yenilgi bir şans eseri değil. Bakü'nün savaştaki en büyük müttefiki olan Türkiye tarafından drone savaşı sanatının mükemmelliğinin bir tezahürüdür. 
Gressel'in vardığı sonuç - “[Avrupa Birliği'nin] ordularının çoğu… Böyle bir tehditle karşı karşıya kaldıklarında… Ermeni Ordusu kadar sefil bir şekilde davranacaklardır” sözü çok doğrudur.
Azerbaycan'la 44 günlük kısa ama acımasız savaşında;  Ermeni Ordusu'nun başına gelenler, bir savaşı kaybetmenin ötesine geçiyor. 
Avrupa’nın dikkat etmesi gereken; Ermenistan'ın nasıl kaybettiğiyle ve daha spesifik olarak nasıl kaybettiğiyle ilgidir. 
Azerbaycan'ın yalnızca Ermeni mevzilerini gözetlemek ve hedef almak için değil, aynı zamanda savaş alanını şekillendirmek ve hakimiyet kurmak için Türk ve İsrail yapımı bir sürü insansız hava aracı kullandığı Dağlık Karabağ semalarında yaşananlar, askeri işlerdeki bir devrime benzetilebilir. 
20. yüzyılın başlarında tankların, mekanize zırhlı araçların ve uçakların gelişine benzeyen ve sonunda atlı süvarilerin ölümüne yol açan korkunç bir saldırı gördük.
Ermeni askerleri cesur ama eğitimli ve donanımlı değillerdi.
Düşman karşısında ne kadar kararlı ve cesur olurlarsa olsunlar, sonuç önceden belirlenmişti. Kaçınılmaz ölümleri ve teçhizatlarının tamamının imhası çok kısa süre içerisinde olup bitti.
Çatışmalarda 2.425 Ermeni askeri hayatını kaybetmiş(Kayıplar hariç) , 185 T-72 tankı, 90 zırhlı savaş aracı, 182 topçu, 73 çoklu roketatar ve 26 karadan havaya füze sistemi imha edilmiştir .
Rus yapımı hava savunma sistemleri ve 6 S-300 ler de yok edildi.

Yeni bir tür savaş
Ermenistan'ın başına gelenler askeri tarihte izole edilmiş bir an değil, insansız hava araçlarının (İHA'lar veya insansız hava araçları) kullanımına odaklanan yeni bir tür savaşın doruk noktasıydı. 
Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı savaştaki en büyük müttefiki Türkiye, Suriye'de (Şubat-Mart 2020) ve Libya'da (Mayıs-Haziran 2020) son zamanlarda yaşanan çatışmalarda kazanılan tam ölçekli modern çatışmalardaki kapsamlı deneyimle drone savaş sanatını mükemmelleştirdi.

Türkiye geçtiğimiz on yıl boyunca;  Amerika'nın ve diğerlerinin dayattığı silah ambargoları nedeniyle kendi yerli ve milli silah ve dronelerini üretti. Türkiye çeşitli konfigürasyonlarda birkaç insansız hava aracı geliştirirken, özellikle iki tanesi öne çıktı - Anka-S ve Bayraktar .
Türkiye'nin Suriye konusundaki insansız hava aracı savaşı , Malatya kentindeki çatışmaya yaklaşık 400 km uzaklıkta bulunan Türk İkinci Ordu Komutanlığı Taktik Komuta Merkezi'nden yönetildi .

Türk insansız hava aracı operatörleri burada oturdular; Suriye ve Rusya hava savunma radarlarını sıkıştırmak ve askeri değeri olan (cep telefonu görüşmeleri gibi) sinyalleri toplamak için tasarlanmış entegre bir elektromanyetik spektrum (EMS) savaş yeteneği ile denetledikleri yerleri yok ettiler.
Rusların övündüğü hava savunma sistemlerini birer birer yok edip patlattılar.
Esad’ın elindeki bütün zırhlı tank ve savaş sistemlerini kullanılamaz hale getirdiler.
Türkiye'nin uğradığı her 1 dolarlık zarara karşılık Suriye yaklaşık en az 5 dolar kaybetti

Türkiye'nin bu rolde kullandığı başlıca sistemler KORAL sıkışma sistemi ve havadan istihbarat toplama platformu olarak çalışan özel olarak yapılandırılmış bir Anka-S drone'dur. 
Anka-S, aynı zamanda, hedef istihbaratını yörüngedeki Bayraktar İHA'larına aktaran bir hava komuta ve kontrol sistemi olarak da çalışıyordu ve bu daha sonra, havadan yüzeye son derece hassas roketler atıp hedefi yok etmeden önce hedefi görsel olarak canlı yayınlıyordu. 
Tek başına yürütüldüğünde, Türkiye tarafından gerçekleştirilenler gibi  bir insansız hava aracı saldırısı ölümcül derecede etkili olabilir; Her biri birden fazla konumu hedefleyebilen dört veya daha fazla sistemle eşzamanlı olarak yürütüldüğünde, sonuçlar yıkıcıdır ve alıcı taraftakilerin bakış açısından ölümcül bir "sürüye" benzetilebilir .

Suriye'deki çatışma, insansız hava aracı savaşı ile ilgili bir başka önemli faktörü, drone ile yok edebileceği askeri varlıklar arasındaki maliyet eşitsizliğini gösterdi. 
Türk Bayraktar ve Anka-S İHA'nın her biri yaklaşık 2,5 milyon dolara mal oldu. 
Suriye'nin İdlib vilayetindeki çatışmalar boyunca Türkiye altı ila sekiz İHA kaybetti ve toplam yenileme maliyeti yaklaşık 20 milyon dolar oldu.
Suriye'deki çatışmaların sadece ilk gecesinde Türkiye, Suriye Ordusu'na ait 23 tank ve 23 topçu silahı da dahil olmak üzere çok sayıda ağır ekipmanı imha etti. (ve Rusya buna itiraz etmiyor). Genel olarak, Türk insansız hava araçları, 34 Suriye tankı ve 36 topçu sistemi ve önemli miktarda diğer savaş ekipmanı. Biri, yaklaşık 1,2 milyon dolarlık Rus yapımı bir tankın ortalama maliyeti ve yaklaşık 500.000 dolarlık bir topçu sistemi kullanılırsa, Türkiye'nin insansız hava araçlarının yaptığı toplam hasar 57,3 milyon doları bulmaktadır (ve bu sayı, uğradığı diğer önemli maddi kayıpları içermez. Suriye ordusu tarafından bu sayıya kolayca ulaşabilir veya aşabilir.)
Yalnızca maliyet açısından bakıldığında, Türkiye'nin uğradığı her 1 dolarlık kayıp için Suriyeliler yaklaşık 5 dolar kaybetti.
Bu maliyete her biri 15 milyon dolarlık Pantsir hava savunma sistemi kayıpları dahil değildir. Onlar da dahil edildiğinde kayıp iki katına çıkar.

Türkiye, İdlib vilayetindeki çatışmalardan çıkardığı dersleri Mayıs 2020'de Libya'da farklı bir savaş alanına uygulayabildi . Burada Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) kuşatılmış güçlerinin yanında yer almıştı, Başkenti ele geçirmek, GNA'yı ortadan kaldırmak ve tüm Libya'nın kontrolünü ele geçirmek için tasarlanmış büyük bir saldırı başlatan Bingazi merkezli sözde Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nun (LNA) güçleriyle karşı karşıya geliyordu.

BAE pilotlarının uçurduğu Çin yapımı savaş drone'larını yoğun bir şekilde kullanan LNA, Türkiye müdahale edene kadar büyük bir başarı elde etti. türklerin elektronik savaşı ve entegre hava savunma yetenekleri, LNA'nın drone operasyonlarını yürütmesini imkansız hale getirdi. LNA'nın Türk insansız hava aracı operasyonlarına karşı etkili bir savunma sağlayamaması, savaşın galibinin hızla yer değiştirmesine neden oldu. Türkiye destekli UMH ile LNA arasındaki maliyet farkı, Türkiye'nin Suriye'de yararlandığı 1-5 dolarlık avantajdan daha fazlaydı.

Türkiye, Eylül 2020'de Ermenistan'a karşı Azerbaycan ile işbirliği yapmaya başladığında, Türk insansız hava aracı savaşı zirveye ulaştı ve Dağlık Karabağ'daki sonuç neredeyse kesinleşmişti. Türkiye'nin Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'daki insansız hava aracı deneyimlerinden çıkarılan temel derslerden biri, bu çatışmaların sözde “yoksul ülkelere” karşı yürütülmemiş olmasıdır .

Aksine, Türkler, çoğu küçük ve orta ölçekli Avrupa ülkesinde bulunanla yakından paralel olan, iyi donanımlı ve iyi eğitimli güçlerin çalıştırma teçhizatıyla karşı karşıya geliyorlardı. Nitekim, her üç çatışmada da Türkiye, Rusya tarafından üretilen en iyi uçaksavar füze savunmalarından bazılarıyla karşı karşıyaydı. Gerçek şu ki, çoğu ülke, bir Türk “insansız hava aracı sürüsü” ile karşı karşıya kalırsa , hali pek iyi durumda olmayacaktır.

Modern savaşın çehresi sonsuza kadar değişti ve drone teknolojisinin savaşın her yönüne tam olarak dahil edildiği bir savaş alanında savaşmaya hazır olmayan veya donatılmayan ülkeler, Ermenistan'dakine benzer sonuçlar bekleyebilirler

 HABERVİTRİNİ ÖZEL HABERİDİR

İLGİLİ HABERLER