Spor
  • 30.4.2016 01:00

ABD'den PYD'ye 'Afrin' tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'nin Halep yakınlarındaki çatışmaların ardından katlettiği ÖSO militanlarını Afrin sokaklarında teşhir etmesine tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Halep'in Tel Rıfat ilçesinde bulunan PYD güçleriyle ÖSOarasında yaşanan çatışma sonrası, PYD'nin, ölen muhaliflerin cenazelerini tırın kasasında teşhir etmesini değerlendirdi.

Toner, görüntüler gördüklerini fakat gerçekliğini doğrulayamacaklarını belirterek, “Bu tür davranışları tereddüt etmeden güçlü bir şekilde kınıyoruz. Bu tür davranışlar, Batı Suriye'deki gruplar arasında gerginliğin artmasına sebep olmaktadır” dedi.

"ABD'nin Afrin'de bulunan Kürtlere destek vermediği" yönündeki sözlerini yineleyen Toner, şunları kaydetti:

“Açık ve gizli görüşmelerimizde, YPG ve Suriyeli güçlerin muhaliflerle Fırat nehri çevresinde çatışmaları hakkındaki ciddi kaygılarımızı iletiyoruz. Bu kavga sona ermeli. İstikrarın önüne geçiyor ve zarar veriyor.”

AA muhabirine telefonla bilgi veren Afrinli bir sakin, PYD militanlarının kent merkezinde araç konvoyu yaptığını, bir tırın arkasına yerl

İLGİLİ HABERLER