Dünya
  • 30.4.2007 00:03

ABD'NİN TERÖR SALDIRILARI YILLIK RAPORU

WASHINGTON  - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yarın yayınlayacağı yıllık terör saldırıları raporunda, 2006 yılına göre dünya çapındaki terör saldırılarının yüzde 29 arttığının ifade edildiği kaydedildi.


ABD'de yayınlanan McClatchy Gazetesi'nin bugünkü haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık terör raporuna göre, bir önceki sene 11 bin 111 olan terör saldırısının, 2007 yılında 14 bin 338'ye yükseldiğinin ifade edildiği yazıldı. Rapordaki rakamlara, ABD askerlerine düzenlenen saldırıların dahil olmadığı kaydedildi. 2007 yılı içindeki terör saldırılarında 5 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken, saldırıların yüzde 45'inin Irak'ta yaşandığı kaydedildi. Terör saldırılarında bir önceki yıla oranla ciddi artışın nedeni olarak Irak ve Afganistan'da sivillere karşı işlenen terör saldırılarının artması gösterildi. Gazetenin haberinde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey'in, yıllık terör saldırıları raporunun bu hafta başında yayınlanacağını ifade ettiği bildirildi.


Rapordaki bilgilerin, ABD Kongresi altında çalışan Terörle Mücadele Merkezi'nin içlerinde CIA'nin de bulunduğu 16 istihbarat dairesi tarafından derlendiği bildirildi.

İLGİLİ HABERLER