Asayiş
  • 25.7.2009 00:09

ADLİ TIP SKANDALLARI BİTMİYOR!.. İŞTE KETCAPLI TACİZ SORUSU

ISPARTA’da 45 yaşındaki R.A’nın cinsel istismarına uğradığı iddia edilen 10 yaşındaki N.S’ye İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Kurulu’nun ‘Patatesi ketçaplı mı ketçapsız mı seversin?’ diye sorup ‘Ruh sağlığı bozulmamıştır’ yönünde rapor verdiğini ileri süren babası İbrahim Yalvaç, “Patatesle, ketçapla bu işin nasıl ilişkilendirildiğini anlayamadım” dedi

Gelendost'un Bağıllı Beldesi'nde bir çay bahçesi içerisinde döner dükkanı işleten İbrahim Yalvaç'ın sebze siparişi verdiği pazarcı 45 yaşındaki R.A, 19 Haziran 2007 tarihinde siparişleri kamyonla dükkanın önüne getirdi. İddiaya göre, N.S yardım etmek amacıyla R.A'nın yanına yaklaşınca, pazarcı küçük kızı kamyonun içerisine ittirerek kucaklamaya çalıştı. N.S'nin korkup ‘seni babama söyleyeceğim’ demesi üzerine panikleyen R.A, kamyonuyla uzaklaştı. Küçük kızın olayı anlattığı annesi S.S, nikahsız eşi İbrahim Yalvaç'a durumu anlattı. Ailenin şikayeti üzerine tutuklanarak cezaevine konulan R.A suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme, N.S'nin cinsel istismar olayından psikolojik olarak etkilenip etkilenmediğini tespit etmek için İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Kurulu’ndan rapor istedi. Adli Tıp, ‘Ruh sağlığı bozulmuştur’ yönünde rapor verdi. Tacizle suçlanan R.A 6 ay sonraki ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Mahkemenin N.S'nin ruhsal durumunda düzelme olup olmadığını belirlemek için sevk ettiği Adli Tıp, bu kez 2008 yılındaki raporda ‘ruh sağlığı bozulmamıştır’ kararı verdi.

Raporu alan aile, kurul kararında çocuk psikiyatrisi imzası olmadığı için itiraz etti. Daha sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi’ne giden aile, kızlarının ruh sağlığıyla ilgili rapor aldı. SDÜ raporunda, tıp dilinde normal dışı, nedensiz tedirginliği işaret eden ‘anksiyete bozukluğu' teşhisi konuldu ve küçük kıza ilaç tedavisine başlandı.

NASIL İLİŞKİLENDİRİLDİ
Kızını rapor için İstanbul'a götürdüğünü belirten baba İbrahim Yalvaç, “Kızımı ikinci rapor için tekrar Adli Tıp'a götürdüm. 1- 2 dakika kadar kurulda kaldıktan sonra dışarı çıktı. Kızıma içeride ne olduğu sorduğumda bana ‘Baba en sevdiğim yemeği sordular, patates dedim, sonra 'patatesi ketçaplı mı ketçapsız mı seversin' diye sordular, ben de ketçaplı diye cevap verdim. Sonra tamam kızım babanı çağır, sen çık dediler’ diye cevap verdi. Şok geçirdim. Ne yapacağımı bilemedim. Çünkü patatesle, ketçapla bu işin nasıl ilişkilendirildiğini anlayamadım” diye konuştu.

Baba İbrahim Yalvaç, İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Kurulu'nun 2007 yılında N.S'ye ‘ruh sağlığı bozulmuştur’ diye rapor verdiğini hatırlatarak, “Ne değişti anlayamadık. Bir yıl sonra kararı değiştirdiler” dedi.

Kızının başına gelen cinsel istismar olayı nedeniyle hayatının değiştiğini söyleyen İbrahim Yalvaç, “Kızımın psikolojisi bozuldu. Doktorlar bizim beldeden başka bir yere göç etmemizi öneriyor. Kızım ‘Baba buradan gidelim, orada gerekirse birlikte hurda toplarız’ diyor. Yani artık Isparta’ya yerleşmeye karar verdik. Ama işimiz gücümüz yok, nasıl olacak bilmiyorum” diye konuştu.
(DHA)

İLGİLİ HABERLER