Gündem
  • 17.9.2019 17:53

Adnan Menderes idamının 58. yılında anıldı! Adnan Menderes kimdir?

Adnan Menderes bundan 57 yıl önce cuntacılar tarafında idam edildi. Menderes'in beyazlara bürünmüş, yağlı ilmekte sallanan idam görüntüleri hafızalardan hiç silinmeyecek. Peki, Adnan Menderes'in idamını Türkiye nasıl öğrendi, insanlar neler hissetti? Dönemi yaşayan isimler ile Türkiye'nin en kara günlerini konuştuk, o günün gazete manşetlerini inceledik.

Menderes'in idamı: El koyduklarında harekete geçemedik

Adnan Menderes idamının 58. yılında anılıyor. 1950 seçimlerinde yüzde 52,7 oyla iktidara gelen ve 10 yıl süreyle başbakanlık yapan Adnan Menderes, 17 Eylül 1961 tarihinde idam edildi. Darbeciler tarafından 58 yıl önce idam edilen Eski Başbakan Adnan Menderes kimdir? İşte Adnan Menderes'in hayat hikayesi...

 kimdir? Türkiye demokrasisi, 17 Eylül 1961'de tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı. 10 yıl başbakanlık yapan Adnan Menderes ve arkadaşları 17 Eylül'de idam edildi. Menderes, askerlerin gözetiminde bir hücumbota bindirilerek Yassıada'dan İmralı'ya doğru yola çıktı. Çok sakindi. Kimseye bir şey sormadı. Beyefendiliğini hiç bozmadan denileni yaptı. İdama götürüldüğünü hissetmişti. Ama vakurdu, inançlıydı. Öğleden sonra 14.30 sularıydı Menderes asıldı... İşte Adnan Menderes'in hayat hikayesi...

ADNAN MENDERES KİMDİR?

Adnan Menderes 1899 tarihinde Aydın'da dünyaya geldi. Menderes, 1950-60 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu.

Babası İzmirli Katipzade İbrahim Ethem Bey, annesi Aydınlı Hacı Alipaşazadeler'den Tevfika Hanım'dır. Menderes, anne ve babasını küçük yaşta kaybettiği için onları neredeyse hiç hatırlamamaktadır. Hacı Ali Paşa dedesinden miras yoluyla kalan Aydın'daki Çakırbeyli Çiftliği ile Menderes, daha dokuz yaşındayken küçük ama yalnız bir ağa olmuştur.

EĞİTİM HAYATI

Okul hayatına, İzmir İttihat ve Terakki Mektebi'nde başlayan Menderes, eğitimine İzmir Amerikan Koleji'nde devam etti. 1931 yılında CHP Aydın milletvekili seçildikten sonra Ankara Hukuk Fakültesi'ne girerek, 1935 yılında mezun oldu. Yedek subay eğitimi almasına karşı, Birinci Dünya Savaşı'na sıtma hastalığına yakalandığı için katılamayan Menderes, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği başarılardan dolayı İstiklal Madalyası almaya değer görüldü. İzmir'in ünlü ailelerinden, Evliyazade Fatma Berin Hanım ile 1929 yılında evlendi ve Yüksel, Mutlu, Aydın olmak üzere üç oğlu oldu.

SİYASİ HAYATI

Menderes'in ilk siyasal yaşam mücadelesi ilginçtir ki aile içinde başlamıştır. Adnan Menderes politikaya atılma konusunda, bir taraftan çiftlik işlerinden dolayı çekince duyarken, bir taraftan da eşi Berin Hanım, Menderes'in politikaya atılması hususuna isteksiz yaklaşmıştır.

1946'DA DEMOKRAT PARTİ KURULDU

Adnan Menderes, 1930 yılında kısa süreli de olsa Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın bir kolunu organize etti. Partinin kendini feshetmesinden sonra ise Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti ve 1931 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Aydın milletvekili olarak seçildi. 1945 senesine kadar, TBMM'de komisyon raportörlüğü yaptı. O yıl Saracoğlu Hükümeti'nin gündeme getirdiği Toprak Kanunu tasarısını şiddetle tenkit ederek, komisyondan istifa etti. Partide yaptıkları muhalefetten dolayı, 12 Haziran 1945'te, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte, CHP Disiplin Kurulu tarafından ihraç edildiler. Bu hareketler, Demokrat Parti'nin 7 Ocak 1946'da kurulmasına sebep oldu.

DP İKTİDARININ TEK BAŞBAKANI OLDU

1946 seçimlerinde, Demokrat Parti'den Kütahya milletvekili seçildi. Celal Bayar'dan sonra, partide ikinci adam durumuna geldi. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde, DP, oyların 53,5'ini alarak iktidar oldu. On senelik DP iktidarının, tek başbakanı (22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960) oldu ve o döneme damgasını vurdu. İktidarı zamanında, 5 hükümet kurdu. Bu on senelik zaman içinde, Türkiye'nin iç ve dış siyasetinde büyük gelişmeler oldu. Sanayileşme ve şehirleşme hamlesi başladı. Köye makine girdi. Ulaşım, enerji, eğitim, sağlık, sigorta ve bankacılık yeniden başladı. Türkiye kalkınma kavramıyla tanıştı.

Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'de siyaset yapan Menderes, 27 Mayıs askeri darbesinin ardından, 17 Eylül 1961 tarihinde asılarak idam edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1990 yılında çıkardığı yasayla, Menderes ve onunla beraber idam edilenlere itibarlarını iade etti.

.YENİŞAFAK

Yorumlar (3)

  • - CUMHUR

    Chp her zaman olduğu gibi o dönemde de hazımsızlık gösterip bütün suçu Türkiye ye hizmet etmek olan Türkiye nin gelmiş geçmiş en büyük devlet adamını Chp nin atadığı hain mahkemeleri intikam için astırmıştır. Chp nin Adalet bakanı Moğultay diyorki; Mhp nin kadrolaşma soru önergesine meclis kürsüsünden Evet Chp 2500 hakimleri atadık. Ülkücüleri mi atayacaktık. Deniz gezmiş Katildir Yaşadığı dönemin teröristleridir

  • - CUMHUR

    Askerlik kanununa göre her türk genci 20 yaşında askere alınıyor; mendereste 1899 da doğmuş 1919 senesinde yani 1. dünya savaşı bittikten sonra askere alınması gerekiyordu lise mezunu olarak askere alınmamış ; zira hukuk okuyormuş okul bittikten sonra savaşın bittiği bir ortamda yedek subay olarak askere alınmış savaşla alakası olmamış askerlikten sonra 1931 seçimlerinde CHP den Aydın milletvekili olarak göreve gelmiş 12 haziran 1945 tarihinde CHP ilkesine ters düştüğü için CHP den atılmış kendi partisine ihanet edip ümmetten ayrılıp yeni parti kurmuş ve başbakan olmuş, demek ki partiden ayrılıp ayrı parti kuranlar sonunda muradına eriyor Yeniden AKP ye hayırlı uğurlu olsun.!

  • - ASABİ

    MENDERES VE ARKADAŞARININ İDAMINI MİLLİYETÇİLERDEN SORACAKSINIZ ASLINDA. MHP'NİN ESKİ LİDERİ O DARBEDE YER ALMADI MI? ONUN VE ARKADAŞLARININ YAPTIKLARINI HİÇ KONU ETMİYOR, CHP'LİLERİ Mİ SUÇLUYORSUNUZ? ÜLKEYİ ABD'NE PEŞKEŞ ÇEKENLER MİLLİYETÇİ GEÇİNENLER DEĞİLLER Mİ? BU ÜLKEYİ DENİZ GEZMİŞ VE ARKADAŞLARI KADAR DÜŞÜNEN, SAVUNAN OLMADI. MHP'NİN KATİLLERİNİN KATLETTİKLERİ SOLCU, DEVRİMCİ GENÇLERİN ZAMANINDA SAVUNUP, CANINI VERDİKLERİ EMPERYALİSTLERE ÜLKEMİZİ SATANLAR ŞİMDİ CHP'LİLERİ SUÇLUYOR. HADİ ORADAN.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER