Gündem
  • 25.6.2022 22:59

Ahmet Hakan’dan İsmailağa cemaatine inanılmaz benzetme

Müslümanlarla birlikteyken parayı seçip sekülerlerin “hergelesi” haline gelen Ahmet Hakan şaşırtmayan rezil yazılarına devam ediyor. Her kesime yaranmaya çalıştığı ikili tavırlarıyla tanınan Ahmet Hakan, İsmailağa Cemaati hakkında rezil bir benzetme yaptı.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bir kişi veya grup hakkında hem eleştirel hem de destekler nitelikte yazdığı ikiyüzlü yazılarıyla tanınıyor. Birisini hem öven hem de gömen ve böylece herkese yaranmaya çalışan Ahmet Hakan, son olarak İsmailağa Cemaati ile ilgili saçma sapan bir yazı kaleme aldı.

Cemaatin devlete vs. sızma çabasının olmadığını söyleyerek över gibi görünen Ahmet Hakan, yazısının rezil bir ifadeyle bitirdi. Ahmet Hakan, İsmailağa Cemaati’nin, ABD’de faaliyet gösteren Hristiyan bir cemaat olan Amişlere benzediğini savundu.

“Hergele”nin bugünkü yazısının ilgili bölümü:

 *
- Kendine özgü bir cemaattir. Hiçbir cemaate benzemez.

*

- Şekle, kıyafete özel önem verirler ve bu konuda bir hayli katıdırlar. Hiç taviz vermezler.

*

- Sakal, cübbe, çarşaf... Bunları şart koşarlar.

*

- Kadınların sosyal hayatta yer almaması görüşünü benimserler.

*

- On yıllardır vardırlar ve bilhassa Fatih’in Çarşamba semtine damga vurmuşlardır.

*

- Cemaat’e giren, yeni bir hayat tarzını benimsemiş olur. Bu açıdan çok radikal bir karardır Cemaat’e girmek.

*

- Kendi sistemleri içinde talebe yetiştirmeye çalışırlar.

*

- Tabii ki bir cemaat hiyerarşisi vardır. Ama bu hiyerarşi çok gevşektir ve çok belirsizdir.

*

- Disiplinli ve katı bir kurumsal yapıları yoktur. Cemaat’e girip çıkmak hayli kolaydır. Gidene neden gittin, gelene neden geldin demezler.

*

- Yetiştirdikleri kişilerin eliyle devleti ele geçirmek gibi bir hedefleri yoktur. Hiçbir zaman böyle bir amaç gütmemişlerdir.

*

- Siyasetten tek istedikleri, kendi özgürlükleridir. AP’den de, ANAP’tan da, DYP’den de, Özal’dan da, Erbakan’dan da hep bunu istemişlerdir.

*

- Gizli saklı işler yapmazlar, entrika çevirmezler, kimselerin bilmediği bir ajandaları yoktur.

*

- Sızma yapmazlar. Nasıl yapsınlar? Kılık kıyafetleri nedeniyle mensubiyetlerini hep belli ederler.

*

- Mensuplarının büyük kısmı küçük esnaftır. Bu açıdan bir küçük esnaf hareketidir.

*

- Hiç umulmadık anda, hiç umulmadık kişilerden saygı görürler.

*

- Cemaatin en tanınmış ismi: Cübbeli Ahmet’tir.

*

- Hadi daha anlaşılır kılalım: Amişler var ya. Onları aklınıza getirin. Benzetmek gibi olmasın ama birazcık Amişlere benzerler.

 

Amişler kimler? Amişler nerede yaşıyor?

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Cşkon, Nakşibendi tarikatının Halidiye kolunun İsmailağa cemaati lideri büyük Allah dostlarından, alim,mütfekkir üstad Mahmud Ustaaosmanoğlu’nun vefatı sonrası kaleme aldığı yazıda, İsmailağa cemaati ile Amişler’i kıyaslaması büyük tepkilere neden oldu. Ahmet Hakan'ın hatsız benzetmesi sonrası, Hürriyet yazarı Coşkun yoğun şekilde eleştirilirken, kim bu amişler? Amişler kimlerdir? Amişler nerede yaşıyor, yaşam şartları neler?

Amişler kimler? Amişler nerede yaşıyor?

Amiş (Pensilvanya Almancası: Amisch, İngilizce: Amish), ABD'nin Pensilvanya ve Ortabatı eyaletlerinde  (ve Kanada'da) yaygın olan tutucu bir Hristiyan mezhebidir. 18. ve 19. yüzyılda Almanya, Fransa ve İsviçre'den gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Amişler basit bir yaşama inanırlar, otomobil, telefon, elektrik gibi modern yaşamın kolaylıklarını kullanmaktan sakınırlar. Fayton kullanımı yaygındır. Bu insanlar kendilerini toplumdan dinsel inanışları yüzünden ayırırlar. Örneğin orduya katılmazlar. Kurucusu Jakop Ammann (1644 - 1712 ya da 1730) adlı İsviçrelidir.

amişler

Amiş çocuklar 8. sınıfta devlet okullarından alınarak evde eğitim görmeye başlarlar. Amiş inancından olanların başka mezhep ya da dinden biriyle evlenmesine izin verilmez ve kendilerinin fotoğrafını çektirmeleri yasaktır. Amişlerde rumspringa adında bir terim vardır. Bu terimin anlamı, insanların çocukken değil yetişkinken vaftiz edilmesi yani yaşam tarzı konusunda bir seçim yapması ve Amiş kurallarını benimsemesi için yeterince büyümesidir. Aforoz denen bir sistem daha vardır. Amiş ihtiyarlar kurallara uymayanları aforoz ederler yani kişinin o çiftliğe bir daha geri dönememesi için yasak koyarlar. Amiş kurallarını çiğneyenler çiftlikten kovulur. Genelde kurallar katıdır.

İLGİLİ HABERLER