Gündem
  • 13.3.2021 21:49

AK Parti'nin KADEM'cileri Ayasofya İmamı'na kızdı

Özlem Zengin, Ayasofya İmamı'nın paylaşımını eleştirdi: Herkes kendi işini yapmalı

Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'ın kadın cinayetlerine ilişkin paylaşımını eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Camii İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı" dedi.

Ayasofya'ya baş imam olarak atanan Mehmet Boynukalın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Twitter hesabından yaptığı paylaşıma AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'den eleştiri geldi.

Dün konuk olduğu bir programda Boynukalın'ın paylaşımıyla ilgili bir soruya yanıt veren Zengin, "Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Cami İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı. Kadın - erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

BOYNUKALIN NE DEMİŞTİ?
Boynukalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermişti: "Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: 'Sizin için kısasta hayat vardır' ilahi düsturudur. Sürekli 'kadın cinayetleri' vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır. Ey insanlar! Şüphesiz, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve tanışasınız diye sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerliniz ona karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz, Allah en iyi bilen ve her şeyden haberdar olandır (Hucurat suresi 13)"

YENİ BİR PAYLAŞIM DAHA GELDİ

AK Partili Özlem Zengin'in açıklamalarının ardından Ayasofya İmamı Boynukalın yeni paylaşımlarda bulundu. Boynukalın, şunları kaydetti:

"1 - Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in sünnetinde kadınlara iyi davranmayla ilgili bir çok emir olduğu hepimizin malumudur. Bu emirlerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Yine Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimizin sünnetinde bugün yaşanan cinayet ve şiddet gibi...

2 - Sorunların çözümüne dair birçok hüküm de bulunur. Ülkemizde bu alanda yaşanan sorunların kaynağı batıdan gelen ve bizim din, örf ve adetimize uymayan düzenlemelerdir. Sorunun kaynağı olan yerde çözüm aramak beyhude bir uğraştır. Müslümanlar çözümü Rablerinin dediğinde aramalı."

İLGİLİ HABERLER