Gündem
  • 29.6.2007 19:27

AKDAĞ:""ŞEHİTLERİMİZİ KİMSENİN İSTİSMAR ETMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ"

BEDİR ALTUNOK
KARS- Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Kars'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir gazetecinin sorusu üzerine, "Şehitlerimizi kimsenin istismar etmesine müsaade etmeyiz" dedi.


AK Parti binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, partisinin icraatları ve devam ettirilmesi gereken hizmetleriyle ilgili bilgi verdi. Toplantının soru-cevap bölümünde sorulan bir soru üzerine Bakan Akdağ, "5 sene önce Kars'tan Erzurum'a veya büyük şehirlere sevk edilen hasta sayısıyla şimdi sevk edilen hasta sayısını kıyaslama imkanını hiç buldunuz mu? Bu sayı, bu gitme oranı biz hizmete başladıktan sonra özellikle de son 2 yıl içerisinde çok ciddi ölçüde azalmıştır"


dedi. Bakan Akdağ, şehitlerle ilgili sorulan soru üzerine ise, "Şehitlerimizi kimsenin istismar etmesine müsaade etmeyiz. Bunu buradan açıklıkla söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti terörle aşağı yukarı 1980'li yıllardan itibaren, çeyrek asırdır mücadele ediyor. Terör, dünyanın ortak bir problemidir, Türkiye'nin de ciddi bir problemidir. Ben asıl size başka bir soru soracağım. Acaba cumhurbaşkanı seçiminin gündeme gelmesi ve cumhurbaşkanı seçiminin önüne konan engeller ve peşine de öne alınan seçim kararlarıyla
birlikte sizce terör, gücü yettiği kadar başını biraz daha yükseltmeyi niye tercih etti? 4.5 senedir bu şekilde can havliyle saldırmayan terör acaba son 2 ayda niçin saldırıyor? Çünkü onlar, Türkiye'nin istikrarlı bir AK parti hükümetiyle yoluna devam etmesinden çok korkuyorlar da onun için" diye konuştu.


Bakan Akdağ, açıklamasına şöyle devam etti:
"Bu ülkenin cami avlularında, şehit cenazelerinde imamları yuhalayanlar, bizim şehitlerimizin hakkını savunduklarını falan bize söylemesinler. Ne bizi, ne bu milleti, ne de Karslıyı inandıramazlar. Bizim şehidimiz de, bayrağımız da, devletimizin bütünlüğü de, milletimizin birliği de ortak değerlerimizdir ve bu ortak değerleri birilerinin sahiplenmesi gibi bir şey düşünülemez. Çünkü geçmişte Türkiye bu yanlışları yaptı. Bu yanlışları artık biz milletçe yapmamaya kararlıyız.

 Silahlı kuvvetlerimiz kendisine
hükümetinin gösterdiği çerçevede elinden gelen bütün gayreti göstererek kararlılıkla bu bölücü terörün başını ezmeye devam ediyor. Bundan sonra da ülkenin bütün imkanları, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün imkanları bu anlamda kullanılacaktır. Ama hepimize düşen bir şey var. Milletçe bu meseleye sahip çıkmak. Allah korusun, böyle seçim sebebiyle oy avcılığına falan soyunarak bu değerlerin istismar edilmesinin ülkeye bir yarar getirmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bunu bütün millet biliyor.

 Tekrarlıyorum, cami
avlularında bunun istismarını yapanlar da aslında daha sonra bundan utandılar ve ümit ediyorum ki bundan da vazgeçtiler. Tabi terörün ortadan kaldırılması, bölücü düşüncenin ortadan kaldırılması için orta ve uzun vadede en önemli iş de millete yapılacak hizmettir ve ülkenin kalkınmasıdır. Bunu da böylece bilmek gerekiyor."

İLGİLİ HABERLER