Gündem
  • 10.5.2013 22:32

Akillere bir bayraklı protesto da Manisa'da!..

AKİL İnsanlar Ege Bölgesi heyetinin Manisa’daki toplantısı başladı.

Çözüm sürecine destek vermek için belirlenen Akil Adamlar Ege Bölgesi Heyeti üyeleri Manisa’ya geldi. Başkanlığını Tarhan Erdem’in yaptığı heyette, Avni Özgürel, Hasan Karakaya, Fadime Özkan, Fuat Keyman, Fehmi Koru ve Baskın Oran yer aldı. Heyet üyeleri Anemon Otel’de yerel gazetecilerle biraraya geldi. Toplantı öncesinde otel önünde il emniyet müdürlüğü ekipleri geniş güvenlik önlemleri alıp, barikatlar kurdu. Otele giren çıkan herkes kimlik kontrolünden geçirildi. Toplantının başında Manisa’da yerel bir gazetenin imtiyaz sahipliğini yapan İşadamı Mevlüt Çırakoğlu heyete itiraz etti ve salonda Türk bayrağının olmadığını öne sürdü. Elindeki Türk Bayrağını heyetin açıklama yaptığı masaya doğru götüren Çırakoğlu, “Bu salonda Türk bayrağı yok. Böyle açıklama yapmayı kendinize nasıl yakıştırıyorsunuz” diye sordu. Bunun üzerine Tarhan Erdem’in isteği üzerine Çırakoğlu, güvenlik ekiplerince dışarı çıkarıldı. Tarhan Erdem, “Türk’e Türk bayrağı veriyorsunuz. Bu toplantıyı provoke etmeyin” diye bağırdı. Erdem, ardından da “Her gittiğimiz ilde böyle provokatörler, sabotörler var. Manisa’da medya buna izin vermemeliydi. Üzülüyoruz” dedi.

ŞAHSİ FİKİRLERİMİZİ SÖYLÜYORUZ

Erdem, daha sonra çözüm sürecini ve akil insanları şu sözlerle anlattı: "Başbakan bizim gibi 63 kişiyi bir araya getirdi ve 7 bölgede Akil İnsanlar heyetlerinin tura çıkıp bu süreci anlatmalarını istedi. Bizden istenen halkı dinleyip onların fikirlerini almak ve bizim bu konuyla ilgili fikirlerimizi ortaya koymaktır. Biz bu toplantılardan önce buluşup konuşmuş insanlar değiliz. Şahsi fikirlerimizi söylüyoruz. Bugüne kadar 5 ili gezdik. Herkese ulaşıp konuşmaya çalışıyoruz. Bu heyetin belli ve bir formatta yazılan bir fikri yok. Kimse bize karşı ön yargılı olmasın. Biz çözüm sürecinin doğru olduğuna inanan insanlar topluluğuyuz."

ENDİŞELİ OLANLAR VAR

Türkiye’de çözüm sürecinden rahatsız olan insanlar olduğunu bildiklerini ifade eden Erdem, “Bunun yanında terör bitsin, ölümler olmasın diyen insanlar var. Aslında milletin ortak beyanı böyle. İki halk arasındaki eşitliği tartışan insanlar var. Biz Akil İnsanlar Heyeti bu endişeyi ortadan kaldırmak için yola çıktık” dedi.

Baskın Oran da, üniter devletin merkezden yönetilen devlet demek olmadığını söyledi. Oran, “Merkezden yetkilerin verilip, merkezden yetkilerin alındığı devlettir. Çözüm olmazsa Şekil-1’e döneriz. Kanın durdurulmasından önceki döneme döneriz. Türkiye’de tam 4 aydır hiç şehit haber gelmedi” dedi.

Ardından tekrar söz alan heyet başkanı Erdem, "Biz çözümün gerektiğine inanıyoruz. Çözüm olmazsa Türkiye için çok büyük kaos olur. Çözüm olmalıdır ve olacaktır. Karşı olanlar vardır, ama hep beraber bunu sağlayacağız. Çözümün bir parti ile ilgisi yok. Bu mesele 76 milyonun melesidir. BU ülke bundan önce meselelerini nasıl çözdüyse bunu da öyle çözecektir” dedi.

SİZDEN FAZLA BİLMİYORUZ

Bir gazetecinin, 'Bizden fazla ne biliyorsunuz?' sorusu üzerine, Baskın Oran çözüm sürecinin çok aceleyle girişilmiş bir iş olduğunu ifade etti. Oran, “Bunun kitabı yok. Daha önce biz de bir brifing almadık. Çözümü sabit olsa biz mekteplerde okuturduk. Süreçle ilgili bir brifingten geçmeyi isterdik. Manisa’da kaç şehit verildi? Seçim sonuçları nasıl gidiyor? Bunların ben de bilgi olarak elimde olsun isterdim. Biz karanlıkta elektrik düğmesini arıyoruz. Başbakanın kafasında bir çözüm varsa bilgi sahibi olmamamızı normal karşılamak lazım” diye konuştu.

ERDEM: "TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNE HAZIR DEĞİL"

Manisa’da bulunan Akil İnsanlar Ege Bölgesi heyeti, basın mensuplarıyla Anemon Otel’de bir araya geldi. Grubun Başkanı Tarhan Erdem, 'Çözüm sürecinin sonunda başkanlık sistemi gelecek mi' yönündeki bir soru üzerine, "Türkiye, başkanlık sistemi için bana göre hazır değil. Çünkü yerel yönetim anlayışı daha yerleşmedi. Türkiye’de yerel yönetim yok, merkezin ajanları, memurları var. Belediyelerin yetkileri çok sınırlı. Yerinden yönetim yok. çünkü Türkiye’de güçlü bir azınlık var. Başkanlık rejimi bana göre yanlıştır. Ben halkın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan olmasına izin vereceğine inanmıyorum. Bana sorsalar hayır derim” dedi.

PKK TÜM SEÇİM SONUÇLARINI ETKİLEDİ İDDİASI

Gazeteci Fehmi Koru, “Bizim parlamenter sisteminde oluşumuz tarihimizle ilgilidir. Ben Türkiye’de doğru olan sistemin parlamenter sistem olduğuna inanıyorum. Bu sistem kolay kolay değişmez” diye konuştu.

PKK’nın varlığının bugüne kadar tüm seçim sonuçlarını etkilediğini iddia eden Fehmi Koru, "Türkiye PKK üzerinden hesaplaşma yapanlar var. Türkiye, dünyada ve bölgesinde büyük bir değer kazandı. PKK’yı bugüne kadar destekleyen ülkeler bugün Türkiye’yi destekliyor. PKK’nın arkasından çekildiler. Bugün Türkiye’nin önünü açacak doğru bir süreç var. Bundan sonra Türkiye refahını koruma yönünde adımlar atarsa yumuşak karnı da olmaz ve daha etkin bir güç olur” ifadelerini kullandı.

KÜRT MESELESİ NEDENİYLE 13 PARTİ KAPATILDI

Türkiye’de Kürt meselesi yüzünden toplam 13 partinin kapatıldığını savunan Baskın Oran, “Ben Kürtlere anayasada haklar verilmesine karşıyım. Çünkü hak herkese verilir. Bir zümreye verilmez” dedi.

ERDEM: "BDP POLİTİKASI İTİBARSIZLAŞACAK"

Heyet Başkanı Tarhan Erdem, BDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un, 'Gerilla çekilirken bir tek kurşun atılmamalı. Yoksa kötü olur' sözüne cevap verip, "Türkiye’de çözüm konusunda ileriye gidildikçe BDP’nin politikası itibarsızlaşacak. Özgürlük geliştikçe, demokratikleşme daha ileriye gittikçe o zaman orada kaba güçle kepenk kapatma, iş makinesini yakma emirleri itibar görmeyecek. Bizim ne kadar haklarımız varsa Kürtler’in de o kadar hakkı olmalı. Demokratikleşme olduğu sürece her türlü sertlik yok olacaktır” diye konuştu.

ORAN: "TERÖR NEDENİYLE TÜRKLER’İN KAYBI 8 BİN"

Türkiye’de terör nedeniyle can veren 35 bin insanın 8 bininin Türkler, kalan kısmının ise Kürtler’den oluştuğunu dile getiren Baskın Oran, “Burada Türkler’in kaybı 8 bin diğerleri de Kürtler’in kaybıdır” dedi.

İLGİLİ HABERLER