Asayiş
  • 30.4.2013 23:17

Akillere şok: Ölmeye, öldürmeye geldik!..

Salonu dolduranların çoğu heyeti protesto ederken, üyeler protestolar üzerine salondan ayrıldı. Protestocu grubun ayrılmasının ardından konuşan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan protestolarla ilgili 'despotizm' yorumu yaptı.

Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen program kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezine gelen Marmara Bölgesi Akiller Heyetinden Prof Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Yücel Sayman, Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Başkanı Yakup Levent Korkut protestolarla karşılandı. İzleyiciler salona girişte üzerleri aranarak içeri alındı. Akiller Heyeti salona girdiğinde ise salondan birden protesto sesleri yükseldi. Salonda bulunan yaklaşık 100 kişi Türk bayrakları ve sloganlarla akiller heyetini protesto etti. Protestolar bitmeyince heyet üyeleri salondan ayrıldı. Heyetin salondan çıkış yaptığı sırada protestocu grup pet şişe fırlatmaya başladı. Salondan çıkan Arıboğan, "Bu protesto değil, bu çünkü diğerlerinin hem dinleme hem konuşma hakkını engelliyor. Protestolar demokratik ölçülerde kaldığı sürece kabul edilebilir. Ama birilerini konuşturmamak dinlemek isteyen birilerinin dinlemesine engel olmak protesto değildir bu resmen despotizmdir. Bu şartlar altında konuşmamıza imkan yok içeride durum değerlendirmesi yapıp karar vereceğiz" diye konuştu.

BİZ GÖNÜLLÜ MAYIN EŞEKLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ

Kültür Merkezinin bir odasında basın mensuplarının karşısına geçen Akiller Heyeti adına ilk sözü alan Prof Dr. Deniz Ülke Arıboğan, toplantıyı gerçekleştireceklerini belirterek, "Ortaya çıkan temel endişeleri rapor edip meclise ve hükümete aktarmak amacımız. Bu protestolar bizim için şok protestolar değil. Bugün yapılan protesto örgütlü idi. Arkadaşlar benim canımı sıkan unsur ölmeye öldürmeye geldik onlara hazırız diye bağıran bir grubun olması üzücü. Bir siyasi parti üyesi bizim için 'mayın eşekliği' tabirini kullanmış. Bu doğrudur. Biz gönüllü mayın eşekliği yapmaya hazırız. Biz o mayınlı yolda gövdemizi atıyoruz ki milletimiz arkamızdan güvenle yürüyebilsin. Bu mayınlı yolu hep beraber geçeceğiz bir gün o mayınları döşeyenler de umarım derslerini alırlar" dedi.

Diğer heyet üyeleride amaçlarının vatandaşların sorunlarını dinleyip çözüm için bunları rapor haline getirmek olduğunu söyledi.

Protestocu grubun salondan çıkışı sırasında ise zaman zaman polisle grup arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik büyümeden önlenirken salon boşaltıldı. Gerekli ortamın sağlanmasının ardından Akiller heyeti salona geri döndü. Protesto edildikleri salona bu kez alkışlarla giren akiller heyeti programı dinlemeye gelenlere çözüm süreciyle ilgili akiller heyetinin misyonu hakkında bilgi verdi. 

İLGİLİ HABERLER