Gündem
  • 25.10.2021 22:57

Akşener: Osman Kavala konusu iç mesele değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan Osman Kavala’nın davasının Türkiye'nin iç meselesi olmadığını söyledi. Büyükelçilerin Türk yargısını hedef alan açıklamasını bu bağlamda değerlendiren Akşener, "Dolayısıyla bunun üzerinden 'Bu karara uyun, gereğini yapın' denilmesinin böyle de bir açıklaması olabilir." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Karar TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aralarında ABD'nin de yer aldığı 10 ülkenin büyükelçisinin 'Osman Kavala serbest kalsın' çağrısı ile ilgili konuşan Akşener, bu meselenin Türkiye'nin iç meselesi olmadığını öne sürdü.

"İÇ MESELE OLMAKTAN ÇIKAR"

"AİHM'in kararlarına uyacağına imza atmış bir ülkenin o mahkemenin kararlarına uymamış olması bir iç mesele olmaktan çıkar." diyen Akşener, "Dolayısıyla bunun üzerinden 'Bu karara uyun, gereğini yapın' denilmesinin böyle de bir açıklaması olabilir." ifadelerini kullandı.

Meral Akşener büyükelçilerin avukatlığına soyundu: Osman Kavala konusu iç mesele değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Gezi olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan Osman Kavala'nın davasının Türkiye'nin iç meselesi olmadığını söyledi. Büyükelçilerin Türk yargısını hedef alan açıklamasını bu bağlamda değerlendiren Akşener, 'Dolayısıyla bunun üzerinden 'Bu karara uyun, gereğini yapın' denilmesinin böyle de bir açıklaması olabilir.' ifadelerini kullandı.

ATILAN GERİ ADIMI GÖRMEZDEN GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyükelçilerin açıklamasına çok kızdığını ve 'İstenmeyen adam ilan edilecekler' çıkışını anımsatan Akşener, atılan geri adımı görmezden gelerek "Bugün ne oldu? Hiçbir şey" ifadelerini kullandı.

"BİZ YANLIŞ İŞ YAPMADIK" DEMİŞLER

Akşener ayrıca büyükelçiliklerden yapılan "Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit ediyoruz" açıklamasının "Biz bir yanlış iş yapmadık" şeklinde okunabileceğini söyledi.

Meral Akşener ile Osman Kavala akraba mı?

Kavala Akşener ile akraba tartışmaları başladığında ‘Kızıl Saros’ lakaplı Osman Kavala bir açıklama yayınlamış, bu akrabalık ilişkisi ile ile ilgili,  “Teyze çocukları değiliz ama ortak kuzenlerimiz var” demişti.

Kavala'nın bu açıklaması Akşener ile akrabalık ilişkilerinin boyutunun merak edilmesine yol açtı.

Kavala, Teyze çocukları olmadığını, birbirlerinin kuzeni olmadıklarını, ama ortak kuzenleri olduğunu söylemişti. Ortak kuzenlerinin olması nasıl bir akrabalık bağı ile oluşmuştur?

AKŞENER AÇIKLIYOR?

Ancak 09.09.2013’te Aydan Bozok ile Burak Bölükbaşı’nın nikah törenlerinde Meral Akşener hiçte öyle demiyordu.

O dönem TBMM Başkanvekili ve MHP Milletvekili olan Meral Akşener damat Burak Bölükbaşı’nın nikah şahitliğini yapmıştı.

AKŞENER İDDİALARI DOĞRULADI

Nikah töreninde Meral Akşener, zaten bu akrabalığı detaylı şekilde anlatmıştı. Nikah kıyıldıktan sonra memur Kayhan, evlilik cüzdanını Meral Akşener’in vermesini istedi. Akşener, öncelikle çifte mutluluklar dileyip 'Üç kuzen olarak damadın şahitliğini yapıyoruz. En mülayim kuzenimiz Osman Kavala. Ben de damadın babasının anne tarafından kuzeniyim. Bu durumda politikacı bir görümceniz oldu' demişti.

 

İLGİLİ HABERLER