Gündem
  • 10.10.2020 18:59

Alaattin Çakıcı'ya 17 yıl hapis cezası

Alaattin Çakıcı, üç yıl önce silahlı saldırıya uğrayan yeğeniyle ilgili davada, 'tasarlayarak öldürmeye azmettirmeye teşebbüs' suçundan 17 yıl hapis cezasında çarptırıldı.

Nisan ayında yeni infaz düzenlemesi kapsamında cezaevinden çıkan Alaattin Çakıcı’nın üç yıl önce silahlı saldırıya uğrayan yeğeni Adem Çakıcı’nın silahla yaralanmasına ilişkin görülen davasında karar çıktı.

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Eylül tarihinde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Feramuz Çalışkan, Yavuzhan Çelik, Ahmet Hakkı Bilici ve Yılmaz Kayadibi ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

Tutanağa, tutuksuz sanık Alaattin Çakıcı’nın SEGBİS sistemi ile ifadesinin alınması için Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldığı, Çakıcı’nın, Bodrum Devlet Hastanesi’nde alınan sağlık raporunu gerekçe göstererek ifade vermeye gitmediği yazıldı.

 

Alaattin Çakıcı ya 17 yıl hapis cezası #1

 

MAHKEME SAĞLIK RAPORUNU KABUL ETMEDİ

Mahkeme, “Sanık Alaattin Çakıcı’nın başka suçtan hükümlü olduğu tarihten itibaren savunma yapmadığı, son olarak sürekli sağlık durumunu bildiren rapor göndermesinin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğundan mazeretinin reddine” cümlelerini tutanağa yazdı.

17 YIL HAPİS CEZASI

Sanık ve avukatları son savunmalarını yaptı. Son savunmalardan sonra mahkeme karar için ara verdi.

Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, Alaattin Çakıcı’ya yeğeni Adem Çakıcı’yı tasarlayarak öldürmeye azmettirmeye teşebbüs suçundan 17 yıl hapis cezası verdi.

CEZAEVİNE GİREBİLECEK

Dosyanın İstinaf Mahkemesine taşınmasının ardından eğer Alaattin Çakıcı'nın cezası onanırsa, taraflar dosyayı Yargıtay'a taşıyabilecek. Yargıtay'ın da kararı onaması halinde karar kesinleşecek. 17 yıl hapis cezasına çarptırılan Çakıcı yeniden cezaevine girebilecek.

ENSONHABER

ÇAKICI'DAN HABERVİTRİNİ'NE AÇIKLAMA VAR
 

ÇAKICI’DAN HAPİS CEZASI’NA İLİŞKİN  SON DAKİKA BASIN AÇIKLAMASI

Bugün çeşitli medya kuruluşlarında müvekkilim Sayın Alaattin Çakıcı hakkında İstanbul Anadolu 6.Ağır Ceza Mahkemesinin 2019/166 Esas sayı dosyasından verilen 17 yıl hapis cezası ile ilgili çeşitli haberler yapılmıştır. Buna ilişkin Alaattin Çakıcı’nın Basın danışmanı Gazeteci Ferhat Aydoğan aracılığı ile  Avukatı Gökhan KILIÇ’ın yaptığı açıklama şöyledir ;

Müvekkilim yargılama aşamasında gerek 18 hastalığının bulunması nedeniyle raporlu olduğundan ve gerekse Covid-19 pandemi şartları nedeniyle ifade verememiştir. Müvekkile ait rapor avukatları tarafından Sayın Mahkemeye ibraz edilmiş ve müvekkilin bir sonraki celse ifadesinin alınması talep edilmiş ise de Sayın Mahkeme süre vermemiş ve müvekkilin ifadesi alınmadan, aleyhine tek bir delil olmaksızın hakkında tecziye kararı verilmiştir.

Verilen söz konusu bu hüküm Sayın Mahkeme’nin gerekçeli kararının tebliği aşamasından sonra İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı’na müracaat edilerek istinaf edilecektir. İstanbul bölge adliye mahkemesinin ilgili Sayın Dairesi’nin kararının aleyhe olması durumunda söz konusu karar temyize tabi olduğundan Yüce Yargıtay’a temyize başvurulacaktır. İstinaf ve temyiz incelemeleri aşamalarından sonra kararın onanması halinde kesinleşmiş olacak ve infazı söz konusu olacaktır. Yargılama süreç ve aşamaları arz edilen şekildedir.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur

İLGİLİ HABERLER