Asayiş
  • 23.7.2009 12:43

ALBAY ÇİÇEK SAVCI ÖZ'Ü ŞİKAYET ETTİ

ANKARA - Çiçek, avukatı aracılığıyla geçtiğimiz günlerde HSYK'ya verdiği dilekçede, hakkındaki soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları ve tutuklanma kararını veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi hakkında tahkikat yapılmasını talep etti.
Dilekçede, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında sorgulandığı sırada kendisi ve avukatınca imzalanan sorgu tutanakları ile nöbetçi hakimce verilen gerekçeli tutuklama kararının kendilerine verilmediğini kaydeden Çiçek, yalnızca gerekçeli kararın hüküm kısmının okutulduğunu, hakkındaki tutuklama kararına itiraz dilekçesinin de gerekçeli karardan bihaber yazıldığını savundu.
Tutanaklar ile gerekçeli tutuklama kararının verilmemesiyle savunma ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savunan Çiçek, geçerli bir delil olmamasına rağmen tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin maddi ve manevi yönden mağduriyetine yol açtığını ileri sürdü.
Çiçek, dilekçede, ''Soruşturma evrakını tarafımıza vermeyen başta İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz olmak üzere soruşturmaya katılan diğer savcılar ile itiraz hakkımızı engellemek amacıyla gerekçeli tutuklama kararını şahsıma ve avukatıma vermeyen Hakim Rüstem Eryılmaz hakkında bu şikayetimizin incelenmesini ve gerekli işlemin yapılmasını arz ederim'' dedi.

İLGİLİ HABERLER