Gündem
  • 22.10.2020 13:08

Almanya'da alarm verildi... Halka acil çağrılar yapılıyor..

Pandeminin başlamasından bu yana ilk kez Almanya'da koronavirüs ile yeni enfeksiyonların sayısı bir gün içinde 10.000'den fazla kaydedilen vakaya yükseldi. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) Perşembe sabahı duyurduğu gibi, bir gün önce 11.287 yeni enfeksiyon vakası kaydedildi.
Halihazırda Alman hastanelerinde 30.000 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır. Bunlardan 943'ü korona hastalarının yoğun tıbbi tedavisi nedeniyle meşgul - önceki güne göre 64'lük bir artış.

Almanya'da alarm... Halka acil çağrı yapıldı..

Almanya'da korona vakalarının bugüne kadar olmayan rekor bir seviyeye ulaşması üzerine salgın hastalıklardan yetkili Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Lothar Wieler, "durum çok ciddi. Ağır hasta ve ölü sayısı daha da artacak" dedi.

Almanya'da bir günde korona tanısı konulan hasta sayısının 11 bini aşması üzerine Robert Koch Enstitüsü bir basın toplantısı düzenleyerek, halka acil çağrı yaptı.

ROBERT KOCH ENSTİTÜSÜ: DURUM ÇOK CİDDİ

Enstitü Başkanı Prof. Lothar Wieler, "durum çok ciddi. Bu gidişle ağır hasta ve ölü sayısı daha da artacak. Biz virüsün hızla ve kontrolsüz yayılacağından hareket ediyoruz" dedi. Prof. Wieler herkesi virüsle mücadeleye katkı vermeye çağırdı.

Virüsün şu anda daha çok gençler arasında yayıldığına işaret eden Prof. Wieler, ancak riskli gruptakiler arasında da artmaya başladığı uyarısında bulundu.

ARTIŞ ÜÇ KAT

Üç hafta öncesine göre vakaların üç kat arttığına dikkat çeken Prof. Wieler, virüsün en çok özel çevrede bulaştığına, buradan evlere taşındığına işaret etti. 10'dan fazla kişinin biraraya geldiği yerlerde virüsün bulaşma riskinin çok yüksek olduğunu söyleyen Robert Koch Enstitüsü Başkanı, "virüs en çok özel çevrede, kutlamalarda bulaşıyor. İnsanlar virüsü buradan evlere, ailelerine taşıyor. Bu aynı zamanda iyi bir haber. Çünkü virüsün yayılmasını önlemek bizim elimizde. Belirtileri ciddiye alın. Koronayı ciddiye alın. Vakaları yavaşlatma şansı halen var" diye konuştu.

Almanya'da bir gün içinde tespit edilen yeni korona enfeksiyonlarının sayısı tekrar keskin bir şekilde arttı ve ilk kez 10.000'i aştı . Robert Koch Enstitüsüne göre, sağlık yetkilileri Perşembe sabahı 24 saat içinde 11.287 vaka bildirdi . Almanya'da korona salgınının başlamasından bu yana bir önceki en yüksek seviyeye 7830 yeni enfeksiyonla Cumartesi günü ulaşıldı.

Geçen Perşembe, 6638 vaka ilk defa ilkbaharda olduğundan daha fazla rapor edildi. Bununla birlikte, mevcut değerler ilkbaharınkilerle yalnızca kısmen karşılaştırılabilir, çünkü artık önemli ölçüde daha fazla test gerçekleştiriliyor ve böylece daha fazla enfeksiyon keşfediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER