Ekonomi
  • 24.11.2017 10:06

Altın düştü, gözler dolarda!

Altın fiyatlarında yaşanan rekor serisi son buldu ve altın fiyatları yönünü aşağı çevirdi. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı 163.20 liraya geriledi.

Ekimdeki yüzde 5,6'lık getirisini bu aya da taşıyan gram altın, kasımın başından bu yana yüzde 4,8 getiri elde etti. Gram altın, yılın başından bu yana da yatırımcısına yüzde 24 kazanç sağladı.

Dolarda dün yaşanan düşüş ise altın fiyatlarının gerilemesine neden oldu. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,61 azalışla 163,20 liradan tamamladı.

DOLAR YENİ GÜNE NASIL BAŞLADI? İŞTE İLK RAKAMLAR

Çeyrek altın 268,00 lira, Cumhuriyet altını 1.092,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise önceki kapanışa göre yüzde 0,61 düşüşle 163,20 liradan işlem gördü.

Bugüne bakıldığında dolar kurunda sakin bir seyir izleniyor. Altında en azından bugün için yeni bir rekor atağı beklenmezken, piyasanın dünkü seviyelerden güne başlayacağı tahmin ediliyor.

DİKKAT! 'ALTINDA YENİ REKOR GELEBİLİR'

Altın fiyatları, bu hafta açıklanan Fed'in son toplantısının tutanaklarının ardından, doların üst üste üçüncü haftada da düşmesi ile birlikte bugün sakin bir seyir izliyor.

Spot altın ons başına 1,291.84 dolar seviyesi civarında hareket ederken, önemli bir değişim göstermedi.

Altın traderları ve analistlerinin çoğu, Bloomberg'in düzenlediği ankete göre, doların bir aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesi yakınında seyretmesi ile birlikte, altının önümüzdeki günlerde yükselmesini bekliyor.

Fed'in Çarşamba günü açıklanan son toplantı tutanakları, durgun enflasyonun politika yolu konusunda yetkililerin bölünmesine neden olmasına karşın, kısa vadede faiz artırımına gidilmesini beklediklerini gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER