Yaşam
  • 1.11.2019 23:19

Altın Portakal'da şıklık yarışı

Bu yıl 56'ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin kapanış galası, kırmızı halı geçişi yapıldı. Ali Özel'in yönetmenliğini yaptığı 'Bozkır', aldığı 10 ödül ile festivale damga vurdu.

Sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri, Antalya Spor Salonu önündeki kırmızı halıda yürüyerek, gazetecilere poz verdi.

(Mert-İdil Fırat çifti)

Oyuncu Demet Evgar da rol aldığı filmin festivalde yarışanlar arasında yer aldığını belirterek, heyecanlı olduğunu kaydetti.

Oyuncu Tuba Ünsal ise geçen yıl jüri üyesi olduğunu, bu yıl ise izleyici olarak katıldığını ifade etti.Festivalin Türk sineması açısından önemli olduğunu dile getiren Ünsal, bu yıl ulusal kategorinin de yer almasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Oyuncu İrem Sak da film izlemek için festivale katıldığını, yarıştığı bir filminin olmadığını dile getirdi.

Kırmızı halıdan oyuncu ve şarkıcı Şevval Sam da geçti. Şevval Sam, törende ödül vereceği için çok mutlu olduğunu ifade etti. Şam, "Türkiye'ye ve Antalya'ya çok yakışan bir festival" dedi.

Selin Şekerci gecenin dikkat çeken isimleri arasındaydı.

Nefise Karatay

Hande Doğandemir

BOZKIRA ÖDÜL YAĞDI

BOZKIR'A ÖDÜL YAĞDI

Törenin en değerli ödülü 'En İyi Film' ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek açıkladı. Yönetmen Ali Özel'in ilk uzun metraj filmi Bozkır bu ödülün sahibi oldu.'Bozkır', aldığı 10 ödül ile festivale damga vurdu.

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜNÜ KIZ ÇOCUKLARINA İTHAF ETTİ

Sinemanın ünlü aktörü Ahmet Mekin de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Aşk, Büyü Vs. filmindeki rolüyle Selen Uçar'a verdi. Uçar, bu ödülü Mekin'den almanın çok değerli olduğunu söyledi. Jüriye teşekkür eden Uçar, oyundaki partneri Ece Dizdar'la birlikte aldığını aktardı. Uçar, "Film farklı bir aşk hikayesi, farklı olanın yeni olanın yadırgandığı, yargılandığı bu dünyada kendini var eden iki kişinin hikayesini anlattık. Bu ülkenin iki kadın oyuncusu olarak cesaretle işimizi yapmaya çalıştık. Ödülü yola devam edeceklere ithaf ediyorum. Korkmadan kendini ifade edebilen kız çocuklarına ithaf etmek istiyorum. Ne düşünürse düşünsün, hangi dili konuşursa konuşsun, birbirine saygı duyabilen eşit şartlarda büyüyecek kız ve erkek çocuklarına ithaf ediyorum" dedi.

EN İYİ ERKEK OYUNCU 2 AKTÖRÜN OLDU

EN İYİ ERKEK OYUNCU 2 AKTÖRÜN OLDU

Bu yılki festivalde onur ödülü alan deneyimli oyuncu Selma Güneri, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü iki aktöre verdi. Güneri, Küçük Şeyler filmindeki rolüyle Alican Yücesoy ile Bozkır filmindeki rolüyle Mücahit Koçak'a verdi. Çok heyecanlanan Mücahit Koçak, ödülü mart ayında doğacak çocuğu için aldığını söyledi. Alican Yücesoy da ödülü dolayısıyla Müşfik Kenter'e teşekkür etti. Yücesoy, "Bu ödülü meslek büyüğüm Uğur Polat'a addediyorum" dedi.

İLK KEZ VERİLEN CAHİDE SONKU ÖDÜLÜ

Bu yıl ilk kez verilen Cahide Sonku Ödülü ise Küçük Şeyler filmindeki kurgusuyla Selda Taşkın'a verildi. Taşkın, ödülü kadın meslektaşları adına aldığını söyledi.

ULUSALDAKİ DİĞER ÖDÜLLER

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Aşk, Büyü, Vs ile Küçük ŞeylerBehlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Bozkır, (Ali Özel)En İyi Senaryo Ödülü Ali Özel, (Bozkır)En İyi Görüntü Yönetmeni: Ümit Çakmaksoy (Bozkır)En İyi Müzik Ödülü: Hüseyin Özel (Bozkır)En İyi Kurgu Ödülü: Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı (Bozkır)En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven ile Yunus Emre Yurtseven, (Kronoloji)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Aslı İnandık (Soluk)En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ozan Dağara ile Hakan Emre Ünal (Bozkır)Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Ali Özel (Bozkır)Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Aşk, Büyü, vs. (Ümit Ünal)İzleyici Ödülü: Leyla Yılmaz (Bilmemek)

ULUSLARARASI ÖDÜLLER

ULUSLARARASI ÖDÜLLER

Bu yılki uluslararası kategoride de ödüller şu şekilde dağıtıldı:En İyi Film: Zaman Her Şeyi Siler, Joe Odagiri, JaponyaEn İyi Yönetmen: Reza Mirkarimi (Şirin'in Kalesi) İranEn İyi Kadın Oyuncu: Regina Case (Üç Yaz) Three Summers, BrezilyaEn İyi Erkek Oyuncu: Hamed Behdad (Şirin'in Kalesi) İran filmiZaman Her Şeyi Siler filmiyle 'En İyi Film Ödülü'nü alan yönetmen Joe Odagiri konuşmasını Japonca yaptı, çeviri olmayınca Odagiri Türkçe, "Çok teşekkür ederim" dedi ve sahneden ayrıldı.

KISA FİLM VE BELGESEL ÖDÜLLERİ

KISA FİLM VE BELGESEL ÖDÜLLERİ

Ulusal Kısa Metraj Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü, Ozan Yoleri'nin yönetmenliğini yaptığı Aylin filmine gitti. Bu daldaki En İyi Kısa Film Ödülü ise Burcu Aykar'ın yönettiği Ablam filmine verildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda En İyi Film Kadınlar Ülkesi  (Şirin Bahar Demirel), Jüri Özel Ödülü de Aether (Ruken Tekeş) layık görüldü.

Ödül töreni Cahit Berkay'ın konseri ile sona erdi.

İLGİLİ HABERLER