Gündem
  • 11.8.2018 11:18

Amerika Münbiç'te de kıvırdı

Münbiç’ten PKK/YPG’yi 4 Temmuz’dan itibaren çekme sözü veren ABD bir kez daha sözünü tutmadı. ABD’li askerler, Münbiç sokaklarında PKK/YPG’li teröristlerle kol kola görüntü vermekten çekinmiyor.

Münbiç'ten 4 Temmuz'dan itibaren çekilmesi beklenen PKK/PYD-YPG'li teröristler henüz kenti boşaltmadı. Ankara'ya yaptırım peşinde koşan ABD'nin Münbiç'te de verdiği sözleri tutmaması "Türkiye'yi oyalıyor mu" sorularına neden oluyor. Türkiye ve ABD arasında yaptırım krizi yaşanırken, daha önceden anlaşmaya varılan Münbiç Yol Haritası'nda henüz Ankara'yı memnun edecek bir ilerleme sağlanamadı. ABD'nin Rahip Brunson'ı bahane ederek Türkiye'ye yaptırım uygulama çabaları kadar Suriye'deki işbirliğinde yavaş davranması da dikkat çekmeye başladı. Ankara ve Washington arasında varılan mutabakata göre Menbiç'i işgal eden PKK/PYD-YPG'li teröristlerin 4 Temmuz'dan itibaren Menbiç'ten çekilmesi gerekiyordu. 4 Temmuz'da Kandil'den gelen 10 kadar PKK/ PYD-YPG'li terörist Münbiç'ten çekilirken geri kalan teröristlerin ise kentte kaldığı biliniyor. O tarihten bu yana da Münbiç'ten ciddi bir çekilme olmadı. Hatta ABD'li askerlerin YPG'li teröristlerle halı saha maçı yaptığına dair görüntüler bile basına servis edildi.

DEVRİYEYE DEVAM

Durum böyleyken bölgedeki kaynaklar da Münbiç'te PYD/ YPG varlığının devam ettiğini Türk askerinin ise ABD ile koordineli şekilde devriye attığını belirtiyor. Bu devriyelerin de daha çok Fırat Kalkanı ile Menbiç arasındaki yaklaşık 45 kilometrelik hatta gerçekleştiği ve daha çok dış bölgeleri kapsadığı ifade ediliyor. Ankara ise bir an önce Münbiç'in iç mahallelerinde devriye atılmasını istiyor. Bunun için de öncelikle PKK/PYD-YPG'li teröristlerin Menbiç'i boşaltması gerekiyor. ABD ise terör örgütünü Münbiç'ten çıkarmak için hızlı davranmıyor. TSK son olarak Meünbiç'te 27'nci devriyenin atıldığını duyurdu. 4 Temmuz'un üzerinden 1 aydan fazla zaman geçmesine rağmen henüz teröristlerin kenti boşaltmaması ve Başkan Tayyip Erdoğan'ın da Menbiç'te işlerin beklendiği gibi gitmediğine dikkat çekmesi "ABD Türkiye'yi oyalıyor mu?" sorularına neden oluyor.

ABD İLE YPG KOL KOLA

Münbiç'te bulunan ABD askerleri terör örgütü YPG/PKK ile kol kola yer aldığı kare nisanda ortaya çıkmıştı. Skandal görüntüler sosyal medyaya yansımıştı. Görüntüler, bölgede uzun süredir bilinen, ABD ve terör örgütü arasındaki sıkı işbirliğini bir kez daha gözler önüne sermişti.

(Sabah)

İLGİLİ HABERLER