Dünya
  • 2.8.2019 12:50

Amerika ve Rusya'dan deprem etkisi yapan açıklama!.. Artık bitti

Ve Rusya ile ABD dünyayı sarsan açıklamayı yaptı: Artık bitti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, SSCB döneminde ABD ile imzaladıkları Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, ABD'nin Rusya'ya verdiği sürenin bugün itibariyle dolduğunu ve ülkesinin anlaşmadan çekildiğini duyurdu. NATO'dan yapılan açıklamada ise, anlaşmanın bittiği ve sorumluluğun Rusya'da olduğu belirtildi.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), dönemin ABDBaşkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği (SSCB) lideri Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmıştı. Anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya atılabilen orta menzilli tüm nükleer ve konvansiyonel balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyordu.

ABD: RUSYA ANLAŞMAYI İHMAL EDİYOR! RUSYA: YALAN

Ancak bu yılın başlarında, ABD, Rusya'yı yeni tip bir füze geliştirmekle suçlamış ve anlaşmayı askıya aldığını açıklamıştı. Rusya ise ABD'nin iddiasını yalanlamıştı.

 ABD'NİN RUSYA'YA VERDİĞİ SÜRE BUGÜN DOLUYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Şubat ayında yaptığı açıklamada, en geç 2 Ağustos tarihine kadar anlaşma şartlarına geri dönülmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD'NİN SÜRE VERMESİNİN ARDINDAN RUSYA ANLAŞMAYI ASKIYA ALMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, ABD'nin hemen ardından ülkesinin anlaşmayla ilgili yükümlülüklerini askıya alan kararnameyi imzalamıştı.

RUSYA: ANLAŞMA BUGÜN İTİBARİYLE BİTMİŞTİR

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, bugün yaptığı yazılı açıklama ile anlaşmanın bittiğini resmen duyurmuş oldu. Açıklamada, "Sovyetler Birliği ve ABD tarafından imzalanmış olup tarafların orta ve kısa menzilli füzelerini imha edilmesini içeren anlaşma, Amerikan tarafının girişimi ile 2 Ağustos 2019 itibarıyla geçerliliğini kaybetmiştir" denildi.

ABD: ANLAŞMADAN ÇEKİLDİK

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Rusya'nın açıklamasından kısa bir süre sonra sosyal medya hesabı Twitter'dan bir mesaj yayımladı. Pompeo, ABD'nin Rusya'ya verdiği sürenin bugün itibariyle dolduğunu ve ülkesinin anlaşmadan çekildiğini duyurdu. "Diğerleri anlaşmayı ihlal ederken ABD bu anlaşmada kalmayacak" diyen Pompeo, tüm sorumluluğun Rusya'da olduğunu söyledi.

NATO'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "INF Anlaşması bugün itibariyle sona ermiştir. Rusya, anlaşmanın sona ermesinden tek başına sorumludur. ABD'nin anlaşmaya uyduğu Rusya'nın uymadığı bu durum sürdürülebilir değil" dedi.

Açıklamada ayrıca, NATO'nun "ölçülü ve sorumlu bir şekilde" Rus 9M729 füzesinin getirdiği risklere "cevap vereceğini" belirttildi.

İLGİLİ HABERLER