Gündem
  • 12.3.2021 13:30

Amerika : Yunanistan’a silah hibe etmiyoruz satıyoruz

ABD'nin, Yunanistan'a çok sayıda silah ve ekipmanı hibe edeceği öne sürülmüştü. İddiayı yalanlayan bir ABD Dışişleri yetkilisi, Yunanistan'ın söz konusu ekipmanları ve silahları almak için kendi ulusal fonlarını kullandığını, hibenin söz konusu olmadığını söyledi.

Yunan medyasının, ABD'nin Yunanistan ordusunu güçlendirmek için aralarında AH-64 Appache ve OH-58D tipi saldırı helikopterlerinin de bulunduğu çok sayıda silah ve ekipmanı hibe etmeyi planladığına yönelik haberleri, bir ABD Dışişleri yetkilisi yalanladı.

"Yunanistan ulusal fonlarını kullanıyor"

AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (EDA) programı bir hibe değil satış programıdır ve Yunanistan bunun için kendi ulusal fonlarını kullanıyor" dedi.

Yetkili, "Bu satış ve transferler, tıpkı Türkiye ve diğer bölgesel NATO müttefiklerimize yaptığımız satış ve transferler gibi NATO'nun ortak çalışabilirliğini, güney ve doğu Avrupa'daki ortak güvenliğimizi güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.

Yunan medyası, ABD'nin Yunanistan ordusuna, 9 adet AH-64D Apache saldırı helikopteri, 50 adet OH-58D saldırı helikopteri, 350 adet M-2A2 zırhlı personel taşıyıcı paletli tank, 60 adet MLRS paletli roketatar, 120 adet M-109A5 paletli Obüs tipi tank, Μ-198/M-119 kısa menzilli top, HEMTT mühimmat taşıyıcı araç, MRAP zırhlı personel taşıyıcı araç hibe etmeyi planladığını iddia etmişti.

İLGİLİ HABERLER