Dünya
  • 23.2.2020 11:41

Amerika'da Bernie Sanders rakiplerine fark attı!

Demokratların ön seçiminde Bernie Sanders rakiplerine fark attı!ABD'de Başkanlık seçimleri yaklaşırken heyecan da giderek büyüyor. 3 Kasım 2020'de gerçekleşecek seçimler için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki geleneksel yarış için hazırlıklar sürüyor. Demokratların en güçlü adayı olarak gözüken Bernie Sanders Nevada'daki ön seçimde rakiplerine fark attı.

ABD'de 3 Şubat'ta başlayan ön seçim takviminde 3. sırada yer alan Nevada'da Demokrat aday adayları arasındaki yarışta sürpriz olmadı.

Anketlerde önde gözüken sol eğilimli tecrübeli senatör Sanders, Amerikan AP Haber Ajansının duyurduğu resmi olmayan sonuçlara göre oyların yaklaşık yüzde 46'sını kazanarak rahat bir şekilde ipi göğüsledi.

JOE BİDEN YÜZDE 23

Oy sayım işlemleri devam ederken, Sanders'ı yaklaşık yüzde 23 ile eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve yaklaşık yüzde 14'lük oranla eski belediye başkanı Pete Buttigieg takip etti.

Böylece tartışmalı Iowa seçimlerinde kıl payı Buttigieg'e kaybeden ve ardından New Hamsphire'da rahat kazanan Sanders, 3. eyalette de ön seçimleri kazanmış oldu.

"TRUMP'I TEKSAS'TA YENECEĞİZ"

Seçim çalışmaları kapsamında Teksas'ta bulunan Sanders, burada Demokrat seçmenlerle düzenlediği mitingte sonuçları değerlendirdi.

Nevada'yı kazandıkları için çok mutlu olduğunu kaydeden ve kendini daha güvende hissettiğini söyleyen Sanders, "Kimseye söylemeyin ama Teksas'ı da kazanacağız. Bunu duyunca Trump'ın sinirleneceğini biliyorum ama onu burada, Teksas'ta yeneceğiz." yorumunu yaptı.

Nevada'daki kesin sonuçların ilerleyen saatlerde açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyetçilerde ise, partinin tek adayı konumundaki Başkan Donald Trump'a verilen desteğin bir göstergesi olarak Nevada'da yapılması beklenen ön seçimler iptal edilmişti.

ÖN SEÇİMLER 3 ŞUBAT'TA BAŞLADI

3 Şubat'ta Iowa'da yapılan tartışmalı ön seçimlerde Buttigieg Sanders'ı kıl payı geçerek birinci olmuş, 11 Şubat'ta yapılan New Hamsphire ön seçimlerini ise Sanders kazanmış, Buttigieg ikinci gelmişti.

ABD'de sıradaki ön seçimler 29 Şubat'ta Güney Carolina eyaletinde yapılacak.

Demokratlar açısından California, Teksas, Minnesota, Colorado, Kuzey Carolina ve Virginia'nın da aralarında bulunduğu 14 eyaleti kapsayan ön seçimlerin yapılacağı 3 Mart ise kritik tarih olarak görülüyor.

3 Kasım 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerini kazanacak olan isim 20 Ocak 2021'de Beyaz Saray'da başkanlık koltuğuna oturacak.

Bernie Sanders: Başkan olursam ABD yardımlarını İsrail'e karşı 'kart' olarak kullanacağım

ABD'nin 2020 seçimleri için adaylığını açıklayan Demokrat Bernie Sanders, 'Bir Yahudi olduğunu ve İsrail karşıtı olmadığını' söyledi. 'Fakat bu savaş bitmeli' diyen Sanders, Başkan olması durumunda ABD yardımlarını İsrail'e karşı 'kart' olarak kullanacağını söyledi. ABD İsrail'e yıllık 3.8 milyar dolar yardım yapıyor.

"ABD HER ZAMAN İSRAİL YANLISI OLAMAZ"

"ABD sadece İsrail yanlısı, İsrail yanlısı, İsrail yanlısı olamaz. Bölge yanlısı da olmalı. O bölgedeki tüm ülkelerin yanında olmalı" diyen Sanders, Başkan olması durumunda ABD'nin her yıl İsrail'e yaptığı 3.8 milyar dolarlık askeri yardım paketini bu ülkeye karşı kullanabileceğini söyledi.

"SAVAŞ BİTMELİ"

Sanders, "İsrail'de bir ailem var. Yahudi'yim. Ben İsrail karşıtı değilim. İsrail halkının kesinlikle barış, bağımsızlık ve güvenlik içinde yaşama hakkına sahip olduğuna inanıyorum. Ancak birçok insan benimle aynı fikirdedir. Bu işgal bitmeli. Gerçek barış sadece her İsrailli için değil her Filistinli için de olmalı. İki halk için de kendi kendine yönetim, medeni hakların ve ekonomik refahın desteklenmesi anlamına geliyor" dedi.

NETANYAHU'YU SUÇLADI

 İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu ırkçı eğilimleri olan aşırı sağcı bir hükümetin yükselişine neden olduğu için suçlayan Sanders, İsrail üstündeki ekonomik ve siyasi baskıyı artırmayı amaçlayan "Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar" Hareketi (BDS) uzantılı "If Not Now" organizasyonunun Haziran ayında düzenlediği bir protestoya katılmış, üzerinde "İşgale Karşı Yahudiler" yazan bir pankart taşımıştı.

"If Not Now" İsrail'in Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki işgaline karşı çıkan Yahudi kuruluş.

 

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER