Sağlık
  • 14.11.2020 13:39

Amerika'dan sağlık çalışanları ve hemşireleri şoka sokan karar

ABD'den tepki çeken koronavirüs kararı: Hasta olsanız da çalışın!

Dünyada koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD'de vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ederken sağlık çalışanlarıyla ilgili alınan bir karar büyük tepkiye yol açtı. Koronavirüs vakalarında yaşanan artış hem yetkilileri hem de ülke halkını korkutmaya devam ederken bir valinin yaptığı 'Koronavirüs hastası olan hemşireler çalışmaya devam edebilir' açıklaması öfke yarattı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 1 milyon 309 bin 408, virüs tespit edilen toplam kişi sayısı 53 milyon 746 bin 944’e yükseldi. Dünya genelinde hastalığı yenerek iyileşenlerin sayısı ise 37 milyon 523 bin 973’e ulaştı.

 

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını 140’tan fazla ülkede yayılmaya devam ediyor. En fazla vakaya sahip ülke olan ABD’de son paylaşılan verilere göre, toplamda 11 milyon 64 bin 364 vaka bulunuyor. Virüs kaynaklı toplam can kaybının ise 249 bin 975’e ulaştığı bildirildi.Salgından en ağır şekilde etkilenen ABD'de bir valinin yaptığı açıklama sabırları taşırdı. Açıklamaya koronavirüs savaşında ilk günden beri ön cephede yer alan sağlık çalışanları da halk da öfkeli!

ABD’nin Kuzey Dakota eyaleti valisi Doug Burgum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, isteğe bağlı olarak, semptom göstermeyen ancak koronavirüs (Kovid-19) taşıyan hemşirelerin, hasta bakmaya devam edebileceklerini belirtti. Söz konusu karara hemşireler tepki gösterdi.

ABD’nin Kuzey Dakota eyaleti valisi Doug Burgum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sağlık sistemimiz çok büyük bir baskı altında. Kpvid-19 nedeniyle hastaneye yatışlar artık Kuzey Dakota'daki mevcut hastaneye yatışların yüzde 14'ünü oluşturuyor ve hastaneler önümüzdeki haftalarda ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya."

"Yayılmayı yavaşlatmak için herkesin yardımına ihtiyacımız var. Hastanelerin talep ettiği üzere, bir Devlet Sağlık Görevlisi emri, CDC tarafından tavsiye edildiği gibi önlemler alındığı sürece, Kovid pozitif sağlık çalışanlarının, hasta bakmaya devam edebilecektir” dedi.

HEMŞİRELERDEN TEPKİ 

Hemşireler, hastanelerin hasta hemşireleri işe gelmeye zorlayabileceğini veya pozitif çıkan ve çalışmayı reddedenlere ‘misilleme’ yapabileceğini söyleyerek karara tepki gösterdi.Amerikan Hemşireler Birliği (ANA) tarafından yapılan açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 400 hemşire COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti ve diğerleri de enfekte oldu, hastaneye kaldırıldı. Bu kabul edilemez. Hayatlarını ve kendi ailelerinin sağlığını riske atan hemşireler ve sağlık çalışanları daha iyisini hak ediyor” ifadeleri kullanıldı.

UZMANLAR SALGININ GİDİŞATINDAN ENDİŞELİ 

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısının 10 milyonun üstüne çıktığı ABD'de, günlük pozitif vaka sayısının yakın zamanda 200 bini aşabileceği iddia edildi.

İLGİLİ HABERLER